Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiedza z drugiej ręki

Renata Napierkowska
Od 200 do 500 złotych muszą mieć w portfelu rodzice dzieci w wieku szkolnym, by zapewnić im nowe szkolne podręczniki. Taniej jest w komisach, jednak nie każdy może kupić książki z drugiej ręki.

Od 200 do 500 złotych muszą mieć w portfelu rodzice dzieci w wieku szkolnym, by zapewnić im nowe szkolne podręczniki. Taniej jest w komisach, jednak nie każdy może kupić książki z drugiej ręki.

<!** Image 2 alt="Image 154922" sub="Na razie ruch w księgarniach i komisach, gdzie można kupić używane podręczniki jest umiarkowany. Kolejki zaczną się ustawiać pod koniec miesiąca
Fot. Renata Napierkowska">- Moja córka przeszła do drugiej klasy gimnazjum, jeden syn rozpocznie naukę w szóstej klasie podstawówki, a drugi w czwartej. Okazuje się, że poza matematyką nie mogę kupić żadnej używanej książki dla córki. Kto wymyślił, żeby zmieniać co parę lat podręczniki? Nawet w tej samej szkole obowiązują różne książki, bo każdy nauczyciel wybiera inne wydawnictwo i młodszy syn nie będzie mógł korzystać ze wszystkich podręczników po starszym bracie - narzeka nasza Czytelniczka, Anna Kozłowska.

Dwa lata temu w gimnazjum wprowadzono nową podstawę programową. Dlatego rodzice drugoklasistów muszą kupić dla swoich pociech nowe podręczniki. Komplet kosztuje ponad 400 złotych.

<!** reklama>- Najtańsze są podręczniki do najmłodszych klas podstawówki. Im dziecko starsze, tym wydatki większe. Wiele też zależy od wydawnictwa, jakie w danej klasie obowiązuje - informuje Małgorzata Wrona, szefowa księgarni przy inowrocławskim Rynku.

Nie ma jeszcze kolejek, chociaż trudno trafić, by nie było klientów. W ubiegłym roku na przełomie sierpnia i września ludzie stali przed księgarniami w kilkunastometrowym ogonku, by kupić książki do szkoły. W tym roku, jak szacują księgarze, sytuacja może się powtórzyć, bo wiele osób szkolne zakupy odkłada na ostatnią chwilę. Z roku na rok w mieście przybywa komisów. Książki z drugiej ręki mogą być nawet o połowę tańsze od nowych. - Mamy podręczniki do klas podstawówki, gimnazjum, liceum aż po publikacje akademickie. Oferujemy też słowniki, atlasy i testy maturalne. Cena używanych książek zależy od roku wydania. Średnio jednak u nas jest taniej o pięćdziesiąt procent niż w księgarni - szacuje Ewa Sierańska, właścicielka komisu przy ulicy Kościelnej. Nie wszystkie publikacje można dostać od ręki. Księgarze jednak starają się szybko sprowadzić brakujące egzemplarze. Najdroższe, podobnie jak w minionych latach, są podręczniki do nauki języków obcych.

Warto wiedzieć

  • Wyprawka do szkoły podstawowej od 150 do 300 zł
  • Komplet książek dla gimnazjalistów od 350 do 450 zł
  • Podręczniki do liceum 400-500 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!