https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej nielegalnych wysypisk odpadów w Bydgoszczy. Kuriozum to składowisko przy lesie na Glinkach

Wojciech Mąka
Dzikie wysypisko na prywatnej działce przy lesie na bydgoskich Glinkach
Dzikie wysypisko na prywatnej działce przy lesie na bydgoskich Glinkach KMP Bydgoszcz
W pierwszym półroczu 2024 roku Urząd Miasta Bydgoszczy zlikwidował aż 402 nielegalne wysypiska śmieci. To więcej, niż rok temu. Policjanci namierzyli składowisko odpadów poprzemysłowych przy lesie na bydgoskich Glinkach.

Kara do 10 lat pozbawienia wolności grozi 58-latkowi z Bydgoszczy, który nielegalnie składował odpady na terenach zielonych. Prowadzenie tego procederu ujawnili policjanci z bydgoskiej komendy miejskiej zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcyjnej.

Były nawet zderzaki samochodowe

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy ustalili, iż na terenie zielonym w rejonie bydgoskich Glinek składowane są nielegalnie odpady przemysłowe. Nie zwlekając pojechali w to miejsce, by potwierdzić swoje podejrzenia. Obraz, który im się ukazał nie pozostawiał wątpliwości. Były tam głównie kontenery z odpadami plastikowymi, papierowymi oraz zmieszanymi. Były tez stare szzerzaki zdjęte z samochodów

Śledczy ustalili, że za proceder ten odpowiada 58-letni bydgoszczanin. Okazało się, że nie posiada on aktualnej decyzji zezwalającej na zbieranie, gromadzenie czy magazynowanie odpadów. Nie ma też decyzji środowiskowej na składowanie ich na terenie, na którym zostały ujawnione.

O powyższym policjanci powiadomili pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz strażaków, którzy towarzyszyli funkcjonariuszom podczas czynności.

Sprawa dotyczy naruszenia przepisów kodeksu karnego (art. 183) o postępowaniu z odpadami, które mówią:

"Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, unieszkodliwia, transportuje odpady lub substancje albo dokonuje odzysku odpadów lub substancji w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10."

"Lewych" wysypisk wcale nie jest mniej

- W pierwszym półroczu 2024r. usunięto 402 dzikie wysypiska o łącznej masie 673,34 m3. To większa liczba niż w roku poprzednim. Trzeba pamiętać, że coraz większą popularnością cieszą się akcje społeczne, szczególnie w projekcie „Czysta Bydgoszcz – Podejmij wyzwanie”, które również stanowią część ww. statystyk. Ponadto na terenie Miasta Bydgoszczy nadal sprawnie i efektywnie działa projekt „Zero tolerancji dla śmiecenia”, który doprowadził do likwidacji dużych, nawracających wcześniej dzikich wysypisk – tam gdzie są fotopułapki dzikie wysypiska nie powracają - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

W lipcu 2022 roku Straż Miejska w Bydgoszczy założyła pierwsze fotopułapki mające na celu przyłapanie na gorącym uczynku osób, które nielegalnie wyrzucają śmieci, tworząc przy okazji dzikie wysypiska. W pierwszym półroczu 2023 roku strażnicy miejscy, dzięki zapisowi z fotopułapek, ujawnili 11 przypadków niezgodnego z prawem wyrzucania śmieci. Nałożyli w sumie 10 mandatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski