Wiceprezes Sądu Rejonowego w Bydgoszczy zdecydowała o odejściu ze stanowiska na znak protestów przeciwko zmianom w sądownictwie, które przeprowadza rząd Prawa i Sprawiedliwości. Monika Maćkowiak mówi, że walka o niezależność sądów i niezawisłość sędziów może odbywać się tylko poza strukturami administracyjnymi.
Reforma sądownictwa w Polsce budzi kontrowersje
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej chce nałożenia na Polskę gigantycznej kary, jeśli Warszawa"nie zamrozi" działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Postanowienie TSUE może być ogłoszone już w kolejnym tygodniu. TSUE chodzi dokładnie o zawieszenie przepisów ustawowych art. 3 pkt 5, art. 27 i art. 73 § 1 ustawy o Sądzie Najwyższym, w związku z art. 9a ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wykonanie postanowienia ma być powiązane z bardzo wysoką sankcją finansową.
Kwota, którą podaje "Rzeczpospolita" to 2 miliony euro i ta kwota ma być naliczana dziennie!
- Jesteśmy w trakcie procesu zmian w wymiarze sprawiedliwości, do tego trwa rebelia sędziów. Tej rebelii oczywiście nie mielibyśmy, gdybyśmy poszli drogą naszych koalicjantów i dogadali się z układem - mówi Patryk Jaki, europoseł Solidarnej Polski.
Tzw. ustawa kagańcowa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 3 lutego br.
