Temat szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa Polski pojawił się w rozmowie z Krzysztofem Gawkowskim przy okazji pytania o atak na szpital MSWiA w Krakowie. Hakerzy zablokowali dostęp do części systemy informatycznego lecznicy.
Wicepremier na antenie Radia ZET przyznał, że skala ataków na nasz kraj cały czas się nasila, szczególnie ze strony rosyjskiej. Jak zauważył Krzysztof Gawkowski, podobnych sytuacji jest coraz więcej od momentu zmiany administracji w USA. - Od początku lutego widać ewidentny wzrost tak, jakby Rosjanie dostali wiatru w skrzydła - mówił wicepremier w programie „Gość Radia ZET”.
Krzysztof Gawkowski: "Polska jest dziś najbardziej atakowanym państwem w UE"
Gawkowski mówił też o wnioskach, które padły na spotkaniu ministrami cyfryzacji z innych europejskich krajów. - Polska jest dziś najbardziej atakowanym państwem w UE. Miałem spotkanie z ministrami cyfryzacji z całej Europy. Większość z nich powiedziała, że dostrzega, że Polska jest dziś na hybrydowej wojnie z Rosją. Boją się tego, że dzisiaj my, a jutro oni - podkreślał w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.
Mówiąc o skali ataków na Polskę, Krzysztof Gawkowski podał, że średnio dziennie zgłaszanych jest 2 tysiące takich sytuacji. Około 200-300 z nich każdego dnia jest podejmowanych, czyli zajmują się nimi odpowiednie służby. Są to ataki na wielu polach, takich jak: dezinformacja, próby szyfrowania oprogramowania czy zakłócanie pracy infrastruktury krytycznej.
- Szczególnie upodobali sobie od jakiegoś czasu administrację samorządową, instytucje administracji samorządowej - zaznaczał Krzysztof Gawkowski i zapowiedział, że szykowane są rozwiązania prawne, dotyczące przetwarzania i przechowywania wrażliwych danych i tego, jak taka infrastruktura ma być chroniona. Podkreślał też, że w zabezpieczanie infrastruktury informatycznej, także tej samorządowej, cały czas inwestowane są miliardy złotych, chociażby z programu "Cyberbezpieczny samorząd".
