MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gawkowski: - Dziennie dochodzi do kilkuset incydentów związanych z cyberatakami

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Polska każdego dnia boryka się z setkami, a czasami nawet z dwoma tysiącami incydentów cybernetycznych, głównie ze strony Rosji i Białorusi. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w rozmowie z magazynem „Polska" podkreśla, że jesteśmy świadkami cyber zimnej wojny i konieczności ochrony obywateli, administracji oraz biznesu przed rosnącą liczbą ataków w cyberprzestrzeni. – Chcemy stworzyć polską cybertarczę, odpowiedzialnie zainwestować w to przedsięwzięcie ponad 3 miliardy złotych – zapowiedział wicepremier.

Spis treści

Cyberbezpieczeństwo priorytetem dla Polski

Wicepremier Krzysztof Gawkowski w najnowszym wywiadzie dla magazynu „Polska" zauważył, że tematyka cyberbezpieczeństwa staje się coraz bardziej powszechna. Polska, jako kraj, musi stawić czoła rosnącej liczbie zagrożeń w cyberprzestrzeni, które dotykają nie tylko prywatnych użytkowników internetu, ale także instytucji państwowych oraz sektora biznesowego.

Minister cyfryzacji przyznał, że dziennie dochodzi w Polsce nawet do dwóch tysięcy cyberataków.
Dziennie w Polsce dochodzi do kilkuset incydentów związanych z cyberatakami, średnio tysiąc, a bywa, że i dwa tysiące – przekazał wicepremier Krzysztof Gawkowski. Adam Jankowski/ Polska Press

– Mamy świadomość, że trzeba chronić obywateli, administrację i biznes – przyznał Gawkowski, podkreślając jednocześnie, że obserwujemy coraz więcej incydentów w cyberprzestrzeni.

Wicepremier dodał, że Polska znajduje się w obliczu największej liczby cyberincydentów w swojej historii. Zdarzenia te różnią się między sobą charakterem, od drobnych incydentów po te, które mogą być kwalifikowane jako krytyczne. Polska podejmuje działania w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom, co świadczy o rosnącej skuteczności i dojrzałości cyberbezpieczeństwa w kraju.

– Dziś, z perspektywy ostatnich tygodni, możemy powiedzieć, że Polska ma najwięcej cyberincydentów w historii. Chodzi o incydenty różnego typu, od tych zwykłych, do takich, które mogą być kwalifikowane jako krytyczne. Przeciwdziałamy im. Umiemy ro robić, dlatego nie mówi się o tym bardzo dużo – podkreślił szef resortu cyfryzacji.

Inwestycje w polską cybertarczę

Rozmowa z wicepremierem Gawkowskim ujawniła również plany inwestycyjne rządu w kierunku zwiększenia cyberbezpieczeństwa. Jednym z kluczowych przedsięwzięć, które mają na celu ochronę Polski przed cyberatakami, jest budowa tzw. polskiej cybertarczy. Projekt ten ma być odpowiedzią na słabe punkty, które zostały zidentyfikowane w wyniku ostatnich ataków, takich jak fałszywe depesze Polskiej Agencji Prasowej czy zakłócenia transmisji TVP w internecie.

– Dlatego chcemy stworzyć polską cybertarczę, odpowiedzialnie zainwestować w to przedsięwzięcie ponad 3 miliardy złotych – zapowiedział wicepremier.

Minister cyfryzacji podkreślił również, że transformacja cyfrowa jest dla Polski bardzo ważnym elementem rozwoju. Rząd planuje przeznaczyć znaczne środki finansowe na cybernetyczną pomoc dla sektora prywatnego, wykorzystując w tym celu m.in. fundusze z Krajowego Planu Odbudowy.

Polska prezydencja w UE a cyberbezpieczeństwo

W kontekście zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 r., cyberbezpieczeństwo zostało wskazane jako jeden z głównych priorytetów. Minister Gawkowski zaznaczył, że Polska zamierza skupić się na kwestiach związanych z cybertransformacją, rozwojem sztucznej inteligencji, komputerów kwantowych oraz budowaniem odpowiedzialnego prawa, które wspierałoby rozwój biznesu, nie stanowiąc przy tym bariery.

– Chcemy, aby w ramach głównych priorytetów były zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa, komputerów kwantowych, rozwoju sztucznej inteligencji, budowy odpowiedzialnego prawa, zmniejszenia silosowości, gospodarowania prawem tak, by nie przeszkadzało biznesowi. O tym w ramach polskiej prezydencji chcemy rozmawiać – podkreślił Gawkowski.

W obliczu rosnących wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem, Polska podejmuje szereg działań mających na celu ochronę przed zagrożeniami płynącymi z cyberprzestrzeni. Inwestycje w polską cybertarczę, a także skupienie na cyberbezpieczeństwie podczas nadchodzącej prezydencji w Radzie UE, są wyrazem determinacji w budowaniu bezpiecznego środowiska cyfrowego dla obywateli i przedsiębiorstw.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gawkowski: - Dziennie dochodzi do kilkuset incydentów związanych z cyberatakami - Strefa Biznesu

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski