Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy „Inherencja materii ducha. Wokół dorobku Andrzeja Szwalbego”. Zobacz zdjęcia

MaG
Na wystawie prezentowana jest część kolekcji współczesnego polskiego malarstwa i grafiki im. Tadeusza Brzozowskiego należącej do Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, a stanowiącej depozyt Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Na wystawie prezentowana jest część kolekcji współczesnego polskiego malarstwa i grafiki im. Tadeusza Brzozowskiego należącej do Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, a stanowiącej depozyt Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy Arkadiusz Wojtasiewicz
Wystawa organizowana jest w związku z obchodami 100-lecia powstania Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Bydgoskiego Roku Andrzeja Szwalbego.

Na wystawie prezentowana jest część kolekcji współczesnego polskiego malarstwa i grafiki im. Tadeusza Brzozowskiego należącej do Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, a stanowiącej depozyt Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Ten wyjątkowy zbiór dzieł sztuki nie przez przypadek nazywany jest kolekcją Andrzeja Szwalbego. Powstał on bowiem z inicjatywy wieloletniego dyrektora filharmonii, organizatora życia muzycznego miasta i wizjonera. I tak jak Szwalbe potrafił łączyć ze sobą różne dziedziny sztuk pięknych, tak wystawa jest próbną ukazania inferencji plastyki i muzyki – materii ducha.

Kilku pracom towarzyszą improwizacje muzyczne nagrane podczas projektu edukacyjnego „Muzealne Partytury” w 2017 r. Zadanie to muzeum realizowało we współpracy z Filharmonią Pomorską i Państwowym Zespołem Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy (dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Pokaz dopełniają archiwalne fotografie tematycznie pozostające w kręgu dokonań Andrzeja Szwalbego.

100. rocznica powstania Muzeum Okręgowego oraz Bydgoski Rok Andrzeja Szwalbego stanowią doskonały pretekst do udostępnienia publiczności dzieł sztuki będących fragmentem kolekcji stworzonej przez tego wybitnego bydgoszczanina oraz promocji jego życiorysu i działań, które podejmował na niwie lokalnej kultury. Dzień otwarcia wystawy koresponduje z datą śmierci Andrzeja Szwalbego (11 listopada 2002 r.).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera