Zobacz wideo: Weekend Cudów, czyli finał Szlachetnej Paczki 2020 w Bydgoszczy
To już ten weekend - Weekend Cudów. W sobotę i niedzielę (12 i 13.12.2020 r.) trwa finał 20. edycji akcji pomocowej, podczas którego przygotowywane od tygodni Szlachetne Paczki trafią do tysięcy potrzebujących rodzin w całym kraju.
- W Kujawsko-Pomorskiem paczki trafią do prawie 900 rodzin, a w samej Bydgoszczy do 185 rodzin - informuje nas Marta Bailey, koordynator ds. promocji Stowarzyszenie Wiosna.
Jedną rodzinę z Bydgoszczy darczyńca wybrał w ostatniej chwili
Jeszcze w piątek (11.12.) przed południem rodzina z Bydgoszczy na stronie internetowej Szlachetnej Paczki widniała jako jedyna, która pozostała do wyboru, by jej pomóc.
- Ta rodzina już wcześniej była wybrana przez darczyńcę, który - jak się okazało - mieszka na terenie Niemiec. Doszło do nieporozumienia, bo osoba chcąca przygotować paczkę, myślała, że odbierzemy ją, a my jako wolontariusze nie mamy takiej możliwości. W Weekend Cudów w magazynach odbieramy paczki przekazywane nam bezpośrednio przez darczyńców, a następnie rozwozimy je do potrzebujących rodzin - wyjaśnia Marta Bailey. A my spieszymy z informacją, że również ta ostatnia bydgoska rodzina została w piątek wybrana przez nowego darczyńcę.
- Mamy nadzieję, że w ten weekend uda się zawieść paczki do wszystkich rodzin. Również tych, które zostały wybrane dosłownie na ostatnią chwilę: trzy, dwa dni albo dzień przed finałem akcji. W takich sytuacjach dajemy darczyńcom jeszcze kilka dni, by zdążyli skompletować paczki. W zdecydowanej większości pomoc trafia jednak do rodzin w Weekend Cudów - mówi nam koordynatorka.
Magazyn bydgoskiej bazyliki sercem Weekendu Cudów
W tzw. Weekend Cudów sercami akcji Szlachetna Paczka są magazyny, do których przez dwa dni darczyńcy zwożą przygotowane według listy zgłoszonych potrzeb dary dla wybranej przez siebie rodziny. W Bydgoszczy w Weekend Cudów magazyn znajduje się w Bazylice św. Wincentego á Paulo. To tu wolontariusze od przedpołudnia do późnego wieczora przyjmują paczki, a następnie wyruszają z nimi do rodzin.
Jakie dary są przekazywane w ramach bydgoskiego finału?
Warto przypomnieć, że ideą Szlachetnej Paczki jest niesienie mądrej pomocy. A to znaczy, że najpierw dociera się do osób, które z różnych powodów znalazły się w trudnej życiowej sytuacji i pyta się ich, co jest im niezbędne do godnego życia.
- Czasami są to podstawowe potrzeby jak żywność, odzież, obuwie czy kordły i koce. Niektórzy nie mają pralki, dla innych marzeniem jest lodówka. Ale są też specjalne potrzeby - przyznaje Marta Bailey, koordynator ds. promocji Stowarzyszenie Wiosna i podaje nam przykład:
- Liderka wolontariuszy w Bydgoszczy obawiała się, czy dla pewnego bydgoskiego małżeństwa znajdzie się darczyńca, bo ich potrzeba była droga i bardzo rzadka. Chodziło bowiem o sprzęt medyczny - kardiomonitor. Mężczyzna, który sam jest schorowany, opiekuje się swoją żoną, której obecny stan wymaga takiej aparatury. Rodzina ta, ku naszej ogromnej radości, została jednak wybrana przez darczyńcę - opowiada Marta Bailey.
Darczyńcami Szlachetnej Paczki osoby prywatne, firmy i urzędy
Kto pomaga? - Mamy naprawdę pełen przekrój społeczny darczyńców. Nigdy nie jest też tak, że pomaga tylko jedna osoba. Ktoś wybiera rodzinę, ale pomoc dla niej organizowana jest wspólnie np. ze znajomymi z Facebooka. Niektórzy organizują zbiórki pieniędzy, by kupić to, co wskazali potrzebujący, na portalu zrzutka.pl - mówi Marta Bailey.
Do akcji Szlachetna Paczka włączają się nie tylko osoby prywatne, ale także firmy.
- Wówczas kompletowanie paczki jest pracą zespołową, bo pomagają wszyscy pracownicy danego przedsiębiorstwa. Im większa firma, tym bogatsza paczka. W Kujawsko-pomorskim do akcji włączyły się też urzędy: marszałkowski, wojewódzki, urzędy powiatowe i miejskie - wymienia koordynatorka.
20. finał Szlachetnej Paczki w reżimie sanitarnym
Nasza rozmówczyni przyznaje, że finał Szlachetnej Paczki w tym roku jest trochę inni.
- Przed pandemią wspólnie spędzaliśmy czas, my, wolontariusze i darczyńcy. Teraz wszystko jest zorganizowane tak, by przestrzegać reżimu sanitarnego. Każdy darczyńca musi przyjechać na konkretną godzinę. I chociaż o wspólnej kawie i ciastku w tym roku nie ma mowy, to jednak nadal jest to Weekend Cudów, za który wszystkim ludziom dobrej woli z serca dziękujemy - dodaje koordynatorka Marta Bailey.
Każdy, kto chciałby jeszcze pomóc, może wesprzeć Szlachetną Paczkę, wpłacając dowolną darowiznę na rzecz akcji, która tak naprawdę nie kończy się na Weekendzie Cudów. Wolontariusze pozostają w kontakcie z rodzinami, do których jest niesiona pomoc. Szczegóły znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie www.szlachetnapaczka.pl
Polecamy także
