Zobacz wideo z drona: Rozbiórka starego wiaduktu na Armii Krajowej w Bydgoszczy

Głosy w poszczególnych kategoriach można oddawać niezależne. Każdy mieszkaniec ma prawo do czterech głosów, po jednym w każdej kategorii. Wyboru można dokonać na stronie internetowej miasta (www.bydgoszcz.pl/bbo), podając swój numer PESEL, adres mailowy i numer telefonu. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu mogą oddać głos stacjonarnie: w Młynach Rothera (Mennica 10) i w BCOPW (Gdańska 5).
Przed nami już 10. edycja naszego budżetu obywatelskiego. Oznacza to początek święta demokracji lokalnej. Doskonale wiemy, że BBO to największy tego typu projekt. Mieszkańcy bezpośrednio decydują, jakie inwestycje i wydarzenia zostaną zrealizowane. Z blisko 760 przesłanych koncepcji, do decyzji bydgoszczan zostawiamy 447 projektów, które są podzielone na cztery kategorie. Bardzo ważne, że mimo trudnej sytuacji finansowej nadal do dyspozycji mamy 16 milionów złotych. Postanowiliśmy nie oszczędzać na tym projekcie obywatelskim. Duża część zadań trafia do lokalnych przedsiębiorców - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy.
Michał Sztybel dodał jednak, że może to być ostatnia edycja BBO, w której do dyspozycji jest taka pula pieniędzy. Zwrócił też uwagę, że Bydgoszcz wydaje więcej środków na tego typu projekty niż przewiduje ustawa o samorządach (minimum wynosi 0,5% wydatków budżetu miasta).
Póki co, cieszmy się, że kolejne koncepcje trafiają do realizacji. Zakończono już około 500 projektów, a 150 jest w trakcie. Jesteśmy też po bardzo długim procesie weryfikacji. Kilkaset propozycji zostało sprawdzonych, aby 447 mogło być głosowanych. Dziękuję wnioskodawcom wszystkich projektów i zachęcam do dalszej współpracy. Słowa uznania należą się też społecznikom pracującym nad projektami, a także urzędnikom, którzy je weryfikowali. To wielki wysiłek, bo trzeba było sprawdzić koszty, sprawy techniczne, plany zagospodarowania terenów - stwierdził Michał Sztybel.

O szczegółach dotyczących Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, w tym o liczbie projektów poinformował Jacek Rosół, koordynator programu:
- Ponadosiedlowe – 20 (propozycja ekologicznych rozwiązań w mieście, propozycje o charakterze sportowym)
- Projekty osiedlowe – 257 (rewitalizacja skwerów, parków, nowe place zabaw)
- Mikroprojekty – 87 (zalesienie skweru, nowe ławeczki)
- Społeczne – 83 (organizacja warsztatów, festynów, spotkań)
- infolinia BBO: 52 51 53 555
- Ogłoszenie wyników głosowania nastąpi do 10 stycznia 2023 roku
Osoby odpowiedzialne za BBO przygotowały nawet plakaty dla projektodawców, które mają zachęcić ludzi do głosowania. Taki baner będzie mogła wydrukować rada osiedla lub autor konkretnego projektu. Władze miasta liczą na kreatywność i zaangażowanie.
Dzisiaj największym wrogiem budżetów obywatelskich jest inflacja, ceny są zdecydowanie wyższe niż się spodziewano. W takiej sytuacji trzeba ograniczać zakresy zadań w porozumieniu z wnioskodawcami. To obecnie największy problem, ale też wyzwanie dotyczące realizacji budżetu obywatelskiego. Niestety, na to nie mamy wpływu - zakończył Michał Sztybel.