Łóżka trafiły do Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii. Będą służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoim dziecku przez cały czas jego hospitalizacji. Są wielofunkcyjne i kompaktowe. Dzięki funkcji składania zajmują niewiele miejsca.
W ciągu dnia mogą być wykorzystane jako fotel idealny do przytulania, wspólnego oglądania bajek i czytania książeczek. Wieczorem wystarczy jeden ruch, by zamienić je w wygodne miejsce do spania. Pojemnik na pościel i łatwy do czyszczenia materiał sprzyjają funkcjonowaniu w salach szpitalnych, które muszą służyć jednocześnie za salon, sypialnię i jadalnię. Dzięki tym łóżkom rodzic może być blisko dziecka i zarazem zadbać o swoją własną regenerację i odpoczynek w godnych warunkach.
Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica
Fundacja Ronalda McDonalda już od 2015 roku w ten sposób wspiera rodziny hospitalizowanych dzieci. Dotychczas łącznie do 72 szpitali w całej Polsce przekazała aż 1152 takie łóżka.
- Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica - zaznacza Katarzyna Rodziewicz, prezes zarządu i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda. - Wspólnie z donatorami wspierającymi naszą misję „Aby rodzina mogła być razem” nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka–pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. W ten sposób zmieniamy rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych.
Liczba przekazywanych „Łóżek dla rodziców” zależy od donatorów, Przyjaciół Fundacji, rodziców i zaangażowanych społeczników. Wśród nich są licencjobiorcy McDonald’s, którzy w ramach programu „Złoty Sąsiad” wspierają lokalne społeczności w całej Polsce.
Dziesięć łóżek dla Kliniki Pediatrii i Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy sfinansowali i przekazali Wojciech Szpila i Michał Szpila, franczyzobiorcy McDonald’s Polska, prywatnie Przyjaciele Fundacji.
Łóżka dla rodziców to ważny prezent dla bydgoskiej kliniki w szpitalu Jurasza
- Pobyt dziecka w szpitalu jest trudnym doświadczeniem dla całej rodziny - mówi Wojciech Szpila. - Dziecko jest odseparowane od domu i bliskich, znajduje się w nowym środowisku, może więc odczuwać stres i niepokój. Bliskość rodzica jest dla niego bardzo ważna. Tymczasem łóżko dla rodzica zapewnia mamie czy tacie miejsce do odpoczynku i nabrania sił, co jest niezbędne do zapewnienia dziecku odpowiedniej opieki.
Dla bydgoskiej lecznicy składane łóżka dla rodziców to ważny dar.
- Są świetnym prezentem, który bardzo przyda się w codziennym życiu szpitalnym. W naszej klinice mamy około 2500 hospitalizacji rocznie, a wielu rodziców spędza w klinice wiele miesięcy - mówi prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński, kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza. - Łóżka pozwolą rodzicom na lepszy odpoczynek, a to będzie sprzyjać lepszemu samopoczuciu zarówno rodziców, jak i naszych pacjentów. To bardzo ważny element codziennego życia w warunkach oddziału szpitalnego, bo przecież choroba dziecka wpływa na życie całej rodziny. W tym przypadku chodzi o zapewnienie rodzicom jak najlepszych warunków pobytu.
Zobacz wideo: UKW w Bydgoszczy zakupił defibrylator AED. Ten sprzęt ratuje życie
