Stany Zjednoczone nałożyły kolejne sankcje na Rosję za jej ingerencję w ubiegłoroczne wybory prezydenckie oraz ataki hakerskie. Sankcje obejmą również rosyjskie obligacje rządowe i wydalenie 10 rosyjskich dyplomatów z USA.
W ramach nowych sankcji zakazano amerykańskim instytucjom finansowym kupowania rosyjskich obligacji skarbowych. Sankcjami objęto też 32 osoby zamieszane w próby ingerencji w wybory prezydenckie w USA w 2020 roku i postanowiono wydalić ze Stanów Zjednoczonych 10 rosyjskich dyplomatów, których podejrzewano o szpiegostwo.
Środki te są wymierzone w dziesiątki rosyjskich podmiotów i urzędników i mają na celu powstrzymanie „szkodliwej działalności zagranicznej Rosji” – oznajmił Biały Dom.
W oświadczeniu stwierdzono też, że to rosyjski wywiad stał za zeszłorocznym atakiem hakerskim „SolarWinds”. Rosja stanowczo zaprzecza tym zarzutom i zapowiada adekwatną odpowiedź. Sankcje są szczegółowo opisane w zarządzeniu podpisanym przez prezydenta Joe Bidena. Pojawiają się w czasie napiętych stosunków między dwoma krajami.
We wtorek w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Biden obiecał „stanowczo” bronić interesów narodowych USA, proponując jednocześnie spotkanie z Putinem, by znaleźć obszary, w których oba kraje mogłyby współpracować.
Biden określił swoją decyzję o nałożeniu sankcji na Rosję jako „proporcjonalną”.
- W rozmowie z prezydentem Putinem było jasne, że mogliśmy pójść dalej, ale zdecydowałem się tego nie robić – oznajmił dziennikarzom Biden. - Stany Zjednoczone nie chcą eskalacji konfliktu z Rosją.
Dodał, że droga do porozumienia prowadzi przez przemyślany dialog i proces dyplomatyczny.
W oświadczeniu Białego Domu stwierdzono, że nowe sankcje pokazują, że Stany Zjednoczone „narzucą koszty w sposób strategiczny i ekonomiczny na Rosję”, jeśli będą kontynuować swoje destabilizujące działania międzynarodowe.
Waszyngton obwinia rosyjski wywiad - SVR - w szczególności za atak SolarWinds, który dał cyberprzestępcom dostęp do 18 tys. rządowych i prywatnych sieci komputerowych.
Ostatnie sankcje dotyczą 32 podmiotów i urzędników oskarżonych o próbę wpływania na wybory prezydenckie w USA w 2020 r. Dziesięciu dyplomatów zostało wydalonych. Nakaz zabrania również amerykańskim instytucjom finansowym kupowania od czerwca obligacji denominowanych w rublach.
