Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warzywa lekiem na raka?

Katarzyna Słomska
W mammobusach z roku na rok bada się coraz więcej kobiet. Na zdjęciu profilaktyczna akcja w 2009 roku.
W mammobusach z roku na rok bada się coraz więcej kobiet. Na zdjęciu profilaktyczna akcja w 2009 roku. Dariusz Bloch
To od naszego stylu życia zależy, czy zachorujemy na nowotwór. Zdrowe odżywianie, ruch, niepalenie papierosów i wykonywanie badań profilaktycznych - wystarczy tak niewiele, by uniknąć raka.

Aż 80 procent nowotworów zależy od czynników zewnętrznych, nie genetycznych. Oznacza to, że mamy ogromny wpływ na to, czy zachorujemy na raka, czy też nie. Dlatego lekarze stworzyli tzw. dekalog onkologiczny, który zawiera uniwersalny zbiór zasad zapobiegania chorobom nowotworowym.
[break]

Większość z tych reguł nie wymaga od nas dużego poświęcenia. Wystarczy jedynie zacząć lepiej o siebie dbać i przede wszystkim zgłaszać się na badania profilaktyczne, by uchronić się przed rakiem. Jakie zasady zawiera dekalog?
Jak mówi onkolog dr n. med. Tomasz Mierzwa, podstawową zasadą w zapobieganiu chorobie nowotworowej jest niepalenie papierosów.

- Co trzeci pacjent onkologiczny umiera na raka spowodowanego paleniem tytoniu - podaje wymieniony lekarz. Palenie przyczynia się do raka płuc, ale też krtani, układu moczowego oraz, jak wynika z ostatnich badań, również nowotworu szyjki macicy.

Drugim przykazaniem osoby chcącej uniknąć raka jest zwalczanie otyłości. - Z badań statystycznych wynika, że osoby otyłe częściej chorują na raka. U kobiet nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje nadprodukcję hormonów, które zaburzają pracę organizmu - informuje onkolog. Nadmierne kilogramy przyczyniają się do zachorowań na raka piersi, okrężnicy, przełyku, trzonu macicy czy nerek.

Ważne jest też to, czy się ruszamy. Nie potrzeba intensywnych i długich ćwiczeń,
wystarczy spacer, jazda na rowerze, najistotniejsze, by ruch był regularny. Dekalog podaje, że powinno być to 30 minut aktywności ruchowej trzy razy w tygodniu.
Nie możemy zapomnieć o odpowiedniej diecie. Główną zasadą tego przykazania jest jedzenie dużej ilości warzyw i owoców. - Jest to minimum pięć porcji dziennie. Jedną porcją może być duży owoc (lub warzywo), mały kubek owoców, lub 100 gramów sałatki warzywnej - informuje dr Mierzwa.

Zwrócić musimy też uwagę na jakość produktów. Jeść powinniśmy te warzywa i owoce, na które jest aktualnie sezon, zimą lepiej korzystać z mrożonych. - Poza tym, unikajmy tłuszczów zwierzęcych. Z badań wynika, że powinniśmy jeść o jedną trzecią mniej czerwonego mięsa. Wieprzowinę i wołowinę zastąpmy drobiem i rybami - radzi onkolog.
Piątym przykazaniem dekalogu jest ograniczenie alkoholu.

Częste picie powoduje nowotwory wątroby. - Zakłada się, że kobiety nie powinny spożywać więcej niż 10 gramów etanolu na dobę, u mężczyzn ta granica wynosi 20 gramów - informuje doktor. Co to w praktyce oznacza? Panie dziennie mogą wypić jedno piwo, lampkę wina albo jednego drinka. Jeśli chodzi o panów, mogą pozwolić sobie na dwa razy więcej. - Często pacjenci pytają mnie, czy można te ilości kumulować. Niestety tak nie jest - podkreśla dr Mierzwa.

Szósty punkt szczególnie dotyczy kobiet, które lubią wystawiać swoje ciało na działanie promieni słonecznych. - Słońce jest nam niezbędne do życia, ale opalanie się na plaży w południe może skończyć się rakiem skóry - ostrzega lekarz. Wyczulone na ten punkt powinny być osoby, które mają na ciele różnego rodzaju pieprzyki czy przebarwienia.

- Kolejna zasada ostrzega nas przed środowiskowymi czynnikami rakotwórczymi - informuje onkolog. Podzielić je możemy na chemiczne (istnieje ponad 800 substancji, które mają wpływ na ludzkie narządy), fizyczne, czyli wspomniane słońce, ale też promieniowanie jonizujące i wreszcie biologiczne (czyli wirusy np. WZW, czy HPV).
Ósmy punkt dotyczy szczepień. - Niestety nie wynaleziono szczepionki na raka, ale wskazane jest korzystanie z dostępnych szczepionek, które uchronią nas przed wirusami, np. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby grupy B - mówi doktor.

Oprócz tego w dekalogu znajdują się dwie zasady dotyczące profilaktyki wtórnej, czyli wykonywania badań. - Po pierwsze, są to badania skierowane do kobiet. Myślę tu o cytologii, którą wykonać przynajmniej raz na trzy lata powinny kobiety w przedziale wiekowym 25-59 lat. A także mammografii, wskazane jest, by panie w wieku 50-69 lat badały swoje piersi co dwa lata - wyjaśnia onkolog.

Równie ważna jest też profilaktyka jelita grubego. - Mowa tu o kolonoskopii. Ten rodzaj badania dotyczy obu płci, a wykonujemy je u osób po 50. roku życia - informuje dr Mierzwa.

Niestety, nadal, pomimo dostępu do bezpłatnych badań profilaktycznych, zgłasza się na badania profilaktyczne zbyt mało kobiet.

- Myślę, że wynika to z niskiego poziomu świadomości zdrowotnej i irracjonalnego strachu przed poznaniem prawdy. Natomiast rak rozpoznany we wczesnym stadium jest wyleczalny w 90-95 procentach. Gdy o nowotworze dowiadujemy się w stadium rozsiewu (przerzutów) nasze szanse maleją do 35-40 procent - zaznacza onkolog Tomasz Mierzwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!