Jednym z miejsc, które warto odwiedzić w Bydgoszczy, jest muzeum Exploseum. Obiekt funkcjonuje w ramach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Znajduje się przy ul. Alfreda Nobla.
Dwa kilometry korytarzy
Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg w latach 1939-1945 stanowiło jedną z największych fabryk zbrojeniowych. Było przeznaczone do zadań militarnych III Rzeszy. Pracowało tam niewolniczo około 40 tys. robotników, w tym jeńców wojennych i więźniów.
Obecnie zwiedzający mają możliwość zapoznać się z archiwalnymi filmami, fotografiami i dokumentami na temat, m.in. fabryki, produkcji w DAG i historią materiałów wybuchowych. Dowiedzą się o konspiracji i sabotażu w zakładach DAG. W muzeum znajdują się także, m.in. repliki broni palnej i makiety średniowiecznych maszyn oblężniczych. Trasa zwiedzania wynosi niemal 2 km.
Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godz. 11-16.
Jedyne takie w Polsce
W Bydgoszczy warto zajrzeć do bydgoskiego Muzeum Mydła i Historii Brudu przy ul. Długiej. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. Zwiedzający poznają w nim historię higieny, brudu i produkcji mydła, dowiedzą się, czym wsławił się Zabłocki, jak wyglądała higiena naszych przodków oraz gdzie jest najwięcej bakterii. W Obwoźnej Pracowni Mydła wezmą udział w warsztatach, na których nauczą się samemu tworzyć swoje własne mydełko.
Muzeum otwarte jest codziennie w godz. 10-18.
Zielona enklawa w sercu miasta
Jednym z najbardziej przyciągających - szczególnie turystów - miejsc w Bydgoszczy jest Wyspa Młyńska. Przy okazji warto odwiedzić Galerię Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza oraz Dom Leona Wyczółkowskiego. Z tego miejsca możemy podziwiać liczne malownicze oficyny i przybudówki, a także bydgoską Farę czy Operę Nova.
Wśród atrakcji dla rodzin z dziećmi warto wspomnieć o Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek – to największy w Polsce park miejski (pow. ponad 800 ha). W myślęcińskim zoo znajdziemy około 1000 gatunków zwierząt. Wśród nich – ponad 90 gatunków egzotycznych i 60 rodzimych objętych ścisłą ochroną. Na terenie Myślęcinka czekają na nas także kolejka parkowa, odwrócony dom, park linowy, zaginiony świat czy makroświat, ogród botaniczny i ośrodek rekreacji konnej „Pod aniołami”.
Z kolei miłośników zwierząt miasto zachęcam do odwiedzin w znajdującym się przy ul. Grunwaldzkiej schronisku.
- Bydgoskie schronisko dla zwierząt niezmiennie zaprasza na spacery z psem. Ze zwierzakami można wychodzić codziennie w godzinach otwarcia placówki. Potrzebny jedynie dowód osobisty – mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. Przypominamy, na weekendowe spacery obowiązują zapisy.
Z wodą i na sportowo
Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu wolnego aktywnie jest zwiedzanie miasta z poziomu Brdy. W wypożyczalni sprzętu Przystań do dyspozycji są kajaki jedno- i dwuosobowe, samochodziki wodne z napędem, smocze łodzie i tradycyjne rowery wodne.
Otwarte są także miejskie pływalnie. Przypominany, że z uwagi na epidemie niedostępne są dodatkowe atrakcje, jak zjeżdżalnie, jacuzzi czy rwące rzeki.
Dla osób indywidualnych i grup otwarte są także wszystkie 23 orliki na terenie miasta.
