Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjne odcięcie pępowiny

Sonia Gruszka
Samodzielny wyjazd dziecka zawsze wiąże się z obawami i stresem rodziców. Nie można jednak ograniczać chęci dziecka do zdobywania nowych doświadczeń.

Samodzielny wyjazd dziecka zawsze wiąże się z obawami i stresem rodziców. Nie można jednak ograniczać chęci dziecka do zdobywania nowych doświadczeń.

<!** Image 3 align=right alt="Image 211056" sub="Samodzielny wyjazd wzbogaci nastolatka o nowe doświadczenia Fot. THInkstock">Jak radzą psychologowie, zawsze należy wyjść z założenia, że nastolatek może wyjechać w gronie znajomych. Jednak nie wszyscy młodzi ludzie są jednakowo odpowiedzialni, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba zastanowić się nad kilkoma sprawami.

Wiek, podobnie jak dojrzałość, jest oczywiście rzeczą względną. Zakłada się jednak, że samodzielnie może podróżować młodzież w wieku od 16 roku życia. Kiedy zgodzić się na wyjazd nastolatka? Co wskazuje, że jest na to gotowy? - To, czy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd czy nie, poznamy po jego zachowaniu na co dzień. Nie można bagatelizować skłonności dziecka do oszukiwania. Przyłapanie na kłamstwie powinno wzbudzić czujność rodziców. Opieka to

zaufanie, ale i kontrola

- wyjaśnia Magdalena Oczki, psychoterapeutka, trenerka rozwoju osobistego. - Jeśli przyłapiesz dziecko na popijaniu alkoholu, czy znajdziesz w kieszeni lufkę, porozmawiaj z nim, ale dopiero wtedy, gdy ochłoniesz. Lepiej nie zaczynać rozmowy, gdy rządzą nami emocje. Rodzice powinni pamiętać, że przecież nie wszyscy nastolatkowie chcą sięgać po to, co zakazane. Nie powinni też z góry zakładać, że podczas pierwszego samodzielnego wyjazdu dziecka stanie się coś złego. Warto porozmawiać z synem czy z córką o tym, co zamierza zobaczyć podczas wyjazdu, na czym mu zależy, czego się spodziewa, czy jest mu trudno. Można przyznać się do swoich obaw i przestrzec przed zachowaniami, które mogą mieć dla nastolatka przykre konsekwencje.

Nigdy nie zaszkodzi przypomnieć dziecku o zagrożeniach, które mogą je spotkać. Nastolatek powinien już zdawać sobie sprawę z konsekwencji nadużycia alkoholu czy sięgania po narkotyki. Przygotowując się do wyjazdu musi wiedzieć, gdzie w razie konieczności będzie mógł zwrócić się po pomoc i jak ma zadbać o swoje rzeczy, żeby czegoś nie zgubić lub nie narazić się na kradzież.

<!** reklama>

- Każdego nastolatka trzeba traktować indywidualnie - wyjaśnia Magdalena Oczki. - Dziecku trzeba wierzyć, o ile nie nadszarpnęło ono dotąd rodzicielskiego zaufania. Inaczej jednak sytuacja wygląda, gdy młody człowiek już nieraz oszukał w jakiejkolwiek sprawie. Wówczas lepiej zaostrzyć kontrolę. Można postawić warunek. Powiedzieć: „Możesz pojechać, ale...”. Każdy rodzic powinien ufać, ale też sprawdzać swoje dzieci. Nastoletni wiek wiąże się z kryzysem dorastania. Młodzież ma ochotę eksperymentować, ale wokół czeka sporo zagrożeń. Można przygotować na nie młodego człowieka. W końcu sami pamiętamy, jak to było, gdy też mieliśmy kilkanaście lat. Dobrze powiedzieć dziecku, że zawsze może odmówić, gdy ktoś zaproponuje mu narkotyki czy alkohol. Dorastania mija łatwiej, gdy rodzice od początku rozmawiają z dzieckiem, odpowiadają na jego pytania i wątpliwości.

Samodzielny wyjazd

powinien być wyróżnieniem

dla dziecka, dowodem zaufania, którym darzą je rodzice. Jeśli jednak twoje nastoletnie dziecko sprawia kłopoty i wiesz, że nie powinno lub nie zasługuje na wyjazd - odmów. - Trzeba wówczas jasno i konkretnie odwołać się do przykładów. Rodzic musi uzasadnić, dlaczego się nie zgadza - radzi Magdalena Oczki. - Nastolatek na pewno będzie wściekły. W takich rozmowach nie tłumaczymy się, ale zawsze przywołujemy fakty. Jeśli trzeba zastosować karę, mówimy o niej spokojnie. Każdy przypadek jest inny. Częściej więcej zyskujemy nagradzając dziecko niż je karząc. Kara powstrzymuje na chwilę, a nagroda wzmacnia pożądane zachowania i poczucie własnej wartości.

Psychologowie radzą też, aby

nie ograniczać

swego dziecka, przeciwnie - pozwalać mu na samodzielność. Nocowanie w domu najlepszego kolegi czy koleżanki, biwak pod namiotem niedaleko domu uczą odpowiedzialności. Wyjazd na wakacje przyniesie nastolatkowi wiele nowych doświadczeń. Będzie musiał sam stawić czoło wszystkiemu, co go spotka.

W trosce o własny spokój rodzice powinni ustalić z dzieckiem, jak będą się kontaktować. Dobrze, jeśli znają towarzyszy jego podróży. Jeśli nie, powinni ich zaprosić do domu przed wyjazdem. Warto mieć numery telefonów do rodzica jednego z kolegów, a także do schroniska czy hotelu, w którym zatrzymają się nastolatkowie. Pamiętajmy też, aby doradzić dziecku, co warto ze sobą zabrać, gdzie schować pieniądze i dokumenty. Należy dać mu małą apteczkę z opatrunkami, lekiem przeciwbólowym i przeciw dolegliwościom żołądkowym.

I na koniec najważniejsze. Pamiętajmy, że nastolatek nie musi wyjeżdżać z domu, by mieć okazję do spróbowania alkoholu, narkotyków, papierosów czy seksu. Jeśli traktujemy go jak dojrzałego młodego człowieka, zaufajmy mu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!