Dziś i jutro w godz. 9-13.30 w Pałacu Młodzieży odbędzie się przegląd Małych Form Scenicznych.
Przedmiotem konkursu jest prezentacja przedstawienia, krótkiego spektaklu o charakterze ekologicznym.
Pięciuset uczniów na pałacowej scenie
- Prezentacje są bardzo różnorodne i dotyczą wielu aspektów środowiskowych, m.in. oszczędzania wody, segregacji śmieci, smogu... W tym roku zaprezentowana zostanie także nowa kategoria konkursowa - film o tematyce ekologicznej, w tym spot, teledysk itp. - zapowiadają organizatorzy.
Dziś na scenie Pałacu Młodzieży zaprezentują się przedszkola. Jutro z kolei obejrzymy występy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz filmy.
W konkursie weźmie udział ponad 30 placówek oświatowych, w tym 20 przedszkoli oraz 13 szkół. Uczestnicy będą oceniani w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI oraz młodzież z klas VII-VIII i starsza. Łącznie na scenie wystąpi blisko 500 uczestników.
Zwycięzców konkursu poznamy w czerwcu na uroczystej gali podsumowującej konkursy i akcje ekologiczne, które przez cały rok szkolny są organizowane w placówkach oświatowych.
Mieszkańcy znów podejmą wyzwanie
Niebawem ruszy też inicjatywa „Czysta Bydgoszcz – Podejmij Wyzwanie”. Jak zapowiada Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, akcja rozpocznie się w marcu.
W ub. roku uczestnicy zgłaszali do UM zaśmiecone miejsce. Następnie ich zadaniem było sfotografowanie go, doprowadzenie do porządku i zrobić zdjęcie już posprzątanego terenu. Obie fotografowanie trafiały na grupę Czystej Bydgoszczy.
Regulamin tegorocznej edycji akcji zostanie ogłoszony w marcu. Podobnie, jak w poprzedniej edycji, miasto udostępni mieszkańcom worki do zbierania śmieci i rękawiczki. Szczegóły wkrótce.
BBO - ekologicznie
Jak informowaliśmy, wstępną datę organizacji Festiwalu Zero Waste wyznaczono na 23 maja. Pomysł został zgłoszony do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego w ramach małych projektów społecznych. Zagłosowało na niego 588 mieszkańców. Wydarzenie odbędzie się na Wyspie Młyńskiej.
Innym z pomysłów związanych z ekologią zaproponowanych przez mieszkańców w ramach BBO było ustawienie na os. Tatrzańskim butelkomatu służącego do zbioru plastikowych butelek.
- Do 4 lipca rząd zobowiązany jest przez Unię Europejską do wdrożenia prawa dotyczącego systemu kaucyjnego oraz rozszerzonej odpowiedzialności producentów – przypomina Marta Stachowiak. - Ustawianie butelkomatów w przestrzeni publicznej będzie obowiązkiem producentów opakowań, w z związku z czym powstaną one w masowej skali. Dlatego, w porozumieniu z autorem projektu w BBO, do czasu wprowadzenia nowych przepisów wstrzymaliśmy się z działaniami. Ustawianie jednego butelkomatu wyjętego poza nowy system odbioru odpadów segregowanych po wdrożeniu nowych przepisów nie byłoby zasadne.
Dofinansują najlepsze pomysły
Jeszcze do 10 marca w ramach Bydgoskiego Grantu Ekologicznego można składać wnioski o dofinansowanie działań ekologicznych. BGE skierowany jest do przedszkoli, szkół, uczelni wyższych, fundacji, stowarzyszeń i rad osiedli. Przyznawany dla przedsięwzięć, inicjatyw, warsztatów i konkursów związanych z kształtowaniem poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego, jego ochroną, działaniami proekologicznymi. Maksymalna kwota dofinansowania to 2 tys. zł. Szczegóły i wnioski do pobrania na: www.czystabydgoszcz.pl.
