W zakładzie karnym w Fordonie niewidomi skazani z całej Polski uczestniczą w kursach orientacji przestrzennej

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Tak wygląda specjalistyczna sala terapeutyczna dla skazanych ociemniałych w Zakładzie Karnym w Bydgoszczy - Fordonie.
Tak wygląda specjalistyczna sala terapeutyczna dla skazanych ociemniałych w Zakładzie Karnym w Bydgoszczy - Fordonie. Fot. Agnieszka Wollmann
Specjalistyczna sala terapeutyczna, kursy orientacji przestrzennej i nauka pisma Braille’a. Zakład Karny w Bydgoszczy - Fordonie to jedyna w kraju jednostka penitencjarna, która posiada oddział dla skazanych, mających problemy ze wzrokiem. Dziś (15 października) obchodzony jest Światowy Dzień Białej Laski - święto osób niewidomych i niedowidzących.

- Do placówki w Fordonie trafiają skazani ociemniali z całej Polski, odbywający karę w systemie terapeutycznym, poza oddziałem. Uczestniczą oni tu w 50-godzinnym kursie orientacji przestrzennej - mówi por. Agnieszka Wollmann, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy. - Co roku przebywa tu 2-3 takich skazanych. Po przybyciu do oddziału ociemniałemu przydzielony jest przewodnik. Przechodzi on też badania u lekarza okulisty, a następnie przeprowadzana jest też konsultacja psychologiczna.

Wobec każdego ociemniałego formułowany jest indywidualny program oddziaływań rehabilitacyjnych i wychowawczych. Ma on charakter praktyczny, bo skazanego mobilizuje się do podjęcia działań w celu uzyskania kolejno: grupy inwalidzkiej, renty, ukończenia kursu orientacji przestrzennej i wyrobienia legitymacji Polskiego Związku Niewidomych.

- Skazani wiedzą, że realizacja tego programu daje im wymierne, często finansowe korzyści - mówi por. Agnieszka Wollmann. - Wielu z nich otrzymuje renty i korzysta z ulg związanych z posiadaniem legitymacji członka PZN.

Kurs orientacji przestrzennej obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Osoby niewidome i niedowidzące, które przybywają na kurs, zostają zakwaterowane w celach wspólnie z osadzonymi pełnosprawnymi, którzy pełnią rolę przewodnika. Na początek kursu są wykłady na temat sytuacji niewidomych w Polsce oraz nauka czytania i pisania Braille’m. Zajęcia praktyczne to nauka rozróżniania kierunku, miejsca, upływu czasu, a także rozpoznawanie przedmiotów i wrażeń termicznych. W ten sposób skazani ociemniali są przygotowywani do samodzielnego poruszania się w terenie.

- Kolejnym etapem jest trening sensoryczny, obejmujący ćwiczenie zmysłów: dotyku, słuchu i węchu oraz kompensowania nimi braku wzroku - mówi por. Agnieszka Wollmann. - Trenowane są techniki poruszania się z przewodnikiem i z pomocą białej laski. Każdy z uczestników uczy się przechodzenia przez drzwi, chodzenia po schodach, rozpoznawania niewerbalnych sygnałów przewodnika, określania swojego położenia w przestrzeni, a także umiejętności codziennych takich, jak jedzenie, picie, nalewanie płynów, utrzymywanie czystości, korzystanie ze sprzętów domowych, czy szukanie upuszczonych przedmiotów. Nauka orientacji przestrzennej odbywa się w budynkach mieszkalnych i na placach spacerowych. Po zrealizowaniu 50 godzin zajęć jest egzamin. Po ukończeniu kursu osadzeni wracają do zakładów karnych, w których odbywali karę.

Zakład Karny w Bydgoszczy - Fordonie posiada też specjalistyczną salę terapeutyczną. - W ubiegłym roku doposażono ją w nowe meble oraz urządzenia niezbędne do nauki dla skazanych niewidomych i niedowidzących - mówi por. Agnieszka Wollmann. - Skazani ociemniali korzystają z pewnych odstępstw od regulaminu, np. są wyposażeni w sprzęt tyflotechniczny.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie