Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Białej Laski. Zakład Karny w Fordonie ma jedyny w Polsce oddział dla skazanych, którzy stracili wzrok

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W Zakładzie Karnym w Bydgoszczy - Fordonie znajduje się dobrze wyposażona specjalistyczna sala terapeutyczna dla skazanych, którzy stracili wzrok.
W Zakładzie Karnym w Bydgoszczy - Fordonie znajduje się dobrze wyposażona specjalistyczna sala terapeutyczna dla skazanych, którzy stracili wzrok. Zakład Karny Bydgoszcz-Fordon
Dobrze wyposażona specjalistyczna sala terapeutyczna, kursy orientacji przestrzennej i nauka pisma Braille’a. Zakład Karny w Bydgoszczy - Fordonie to jedyna w kraju jednostka penitencjarna, która dysponuje oddziałem dla skazanych mających problemy ze wzrokiem. W tym roku mija 35 lat od czasu, gdy trafili tu pierwsi osadzeni niewidomi.

Zobacz wideo: Więzienie za łamanie kwarantanny. Jest wyrok

- Przypadający 15 października Światowy Dzień Białej Laski to doskonała okazja, aby przypomnieć, że taki oddział funkcjonuje od 1985 roku właśnie w ZK w Fordonie - mówi por. Agnieszka Wollmann, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy. - Średnio rocznie przebywa tu od 3 do 5 skazanych z całej Polski odbywających karę w systemie terapeutycznym poza oddziałem.

Specjalistyczna sala terapeutyczna

Osadzonemu od razu przydziela się przewodnika.

- Przechodzi on też konsultację okulistyczną i psychologiczną - mówi por. Agnieszka Wollmann. - Dla każdego ociemniałego opracowuje się indywidualny program oddziaływań rehabilitacyjnych i wychowawczych. Skazani wiedzą, że realizacja tego programu daje im wymierne, często finansowe korzyści. Wielu z nich dzięki temu otrzymuje renty, czy korzysta z ulg związanych z posiadaniem legitymacji członka PZN.

Obecnie fordońska jednostka w zakresie pracy z ociemniałymi ma zdecydowanie inny charakter.

- Oddziaływania wobec inwalidów wzroku prowadzi się w systemie terapeutycznym poza oddziałem poprzez organizowanie dla nich kursów orientacji przestrzennej, samodzielnego poruszania się i nauki pisma Braille'a - mówi por. Agnieszka Wollmann.

Zajęcia praktyczne obejmują naukę rozróżniania kierunku, miejsca, upływu czasu, a także rozpoznawanie przedmiotów i wrażeń termicznych. Skazani są przygotowywani do samodzielnego poruszania się w terenie - mówi por. Agnieszka Wollmann.

Fordoński oddział dysponuje specjalistyczną salą terapeutyczną. W 2018 r. doposażono ją w nowe meble oraz urządzenia niezbędne do nauki dla skazanych niewidomych i niedowidzących, którzy są transportowani do fordońskiej jednostki celem odbycia kursu orientacji przestrzennej.

- Wyposażenie cel (5 - dwuosobowych) praktycznie nie odbiega od standardu zwykłego oddziału w zakładzie zamkniętym, jednak powierzchnia przypadająca na jednego ociemniałego wynosi od 4,28 m kw. do 5 m kw. - mówi por. Agnieszka Wollmann. - Skazani korzystają z pewnych odstępstw od regulaminu, np. są wyposażeni w sprzęt tyflotechniczny.

Kursy orientacji przestrzennej

W Zakładzie Karnym w Bydgoszczy-Fordonie organizowane są cyklicznie kursy orientacji przestrzennej dla skazanych niewidomych i niedowidzących. Taki kurs obejmuje 50 godzin przeznaczonych dla każdego osadzonego. Zajęcia podzielone są na część teoretyczną i praktyczną.

- Na początek są wykłady na temat sytuacji niewidomych w Polsce oraz nauka czytania i pisania Braille'm - mówi por. Agnieszka Wollmann. - Zajęcia praktyczne obejmują naukę rozróżniania kierunku, miejsca, upływu czasu, a także rozpoznawanie przedmiotów i wrażeń termicznych. Skazani są przygotowywani do samodzielnego poruszania się w terenie.

Pod okiem przewodnika

Kolejnym etapem jest trening sensoryczny.

- Chodzi o ćwiczenie zmysłów: dotyku, słuchu i węchu oraz kompensowania nimi braku wzroku - twierdzi por. Agnieszka Wollmann. - Trenowane są techniki poruszania się z przewodnikiem i z pomocą białej laski. Każdy z uczestników uczy się np. przechodzenia przez drzwi, chodzenia po schodach, rozpoznawania niewerbalnych sygnałów przewodnika, określania swojego położenia w przestrzeni, a także umiejętności codziennych takich, jak: jedzenie, picie, nalewanie płynów, utrzymywanie czystości, korzystanie ze sprzętów domowych czy szukanie upuszczonych przedmiotów.

Nauka orientacji przestrzennej odbywa się w budynkach mieszkalnych i na placach spacerowych. Kurs kończy się egzaminem, potem osadzeni wracają do zakładów karnych, w których odbywali karę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo