W 2016 roku państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni przeprowadzili łącznie 110 kontroli, w tym 87 kontroli sanitarnych, 21 rekontroli oraz 2 kontrole interwencyjne sprawdzające warunki pracy i narażenia zawodowe pracowników zatrudnionych w zakładach pogrzebowych.
Okazało się, że w 87 skontrolowanych zakładach, w 80 stosowane są substancje chemiczne i ich mieszaniny sklasyfikowane jako niebezpieczne. W 21 stwierdzono liczne nieprawidłowości m.in. braku informowania pracowników o narażeniu na szkodliwe czynniki biologiczne, braku rejestru prac i pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych, brak udokumentowanej oceny ryzyka zawodowego, brak kart charakterystyki stosowanych substancji i mieszanin chemicznych, brak instrukcji stanowiskowych bhp. W jednym z zakładów, stwierdzono przekroczenia wartości najwyższego dopuszczalnego natężenia... hałasu na stanowisku pracy! W ośmiu zakładach pogrzebowych pracownicy nie posiadali aktualnych orzeczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku.
Fordońska kusi inwestorów. Co tam budują?
Działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa kujawsko-pomorskiego z pewnością poprawiły los pracowników zakładów pogrzebowych. Pracodawcy zapewnili swoim ludziom odpowiednie pomieszczenia higieniczno - sanitarne, zaproponowali pracownikom skorzystanie ze szczepień ochronnych.
Ponadto na skutek wydanych rozstrzygnięć znalazł się czas na przeprowadzenie szkoleń dla pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych, udało się także opracować procedury dotyczące transportu materiałów pochodzenia ludzkiego i postępowania ze szkodliwym czynnikiem biologicznym. Pracowników zapoznano z kartami charakterystyki substancji i mieszanin niebezpiecznych stosowanych w zakładach, a także opracowano i zaktualizowano ocenę ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy.
Jest nadzieja, że będzie mniej wypadków przy pracy i zachorowań na choroby zawodowe, inspektorzy przypomnieli załogom zakładów pogrzebowych o ryzyku zawodowym związanym z prowadzoną działalnością, w szczególności o ryzyku związanym z czynnościami przygotowywania zwłok do pochówku oraz o sposobach zmniejszania tego ryzyka. Inspektorzy wspomnieli też o niebezpiecznych skutkach palenia tytoniu. Podsumujmy. Po opisanych kontrolach wydano 19 decyzji administracyjnych zawierających łącznie 114 nakazów, dwa upomnienia po rekontrolach. Nie wszczynano postępowań egzekucyjnych, natomiast nałożono jeden mandat karny w wysokości 200 zł.