Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W WZL nr 2 w Bydgoszczy powstają polskie drony. Wiemy, kiedy planowane są pierwsze dostawy

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Dron z WZL2 w Bydgoszczy.
Dron z WZL2 w Bydgoszczy. WZL2
W Polsce są już amerykańskie drony MQ-9A Reaper - poinformował o tym Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony. Dodał, że ten sprzęt został wyleasingowany w USA w ramach "pilnej potrzeby operacyjnej". Maszyny mają patrolować wschodnią granicę Polski. W WZL 2 w Bydgoszczy też powstają drony - nieco innej klasy - ale program jest zaawansowany.

Zobacz wideo: Odnowiony grób porucznika Józefa Nowakowskiego w Lubieniu Kujawskim

od 16 lat

Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony, poinformował: "Do Polski dostarczone zostały drony MQ-9A Reaper klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance), wyleasingowane od USA w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Będą one służyć w Siłach Powietrznych, prowadząc rozpoznanie m. in. na naszej wschodniej granicy."

6 tysięcy kilometrów w powietrzu

MQ-9A Reaper może pozostać w powietrzu przez około 27 godzin, lecieć z maksymalną prędkością 480 km/h i osiągać maksymalną wysokość 15,2 tys. m. Jego zasięg szacuje się na 5900 km. Podwieszane pod skrzydłami uzbrojenie to mogą być np. rakiety Hellfire klasy powietrze-ziemia.

W Bydgoszczy w Wojskowych Zakładach Lotniczych 2 trwają prace nad polskimi dronami. Projekty realizowane przez konsorcjum z WZL 2 i Pit-Radwar S. A. są dwa.

Arkadiusz Malec – zastępca Dyrektora Technicznego ds. BSP (bezzałogowe statki powietrzne - red.) - podkreślał w rozmowie z "Expressem Bydgoskim", że program związany z dostawą ośmiu zestawów bezzałogowych systemów powietrznych klasy taktycznej krótkiego zasięgu o kryptonimie „Orlik” wraz z dokumentacją i zapleczem technicznym to jeden z kluczowych projektów dla Sił Zbrojnych RP.

Misje rozpoznawcze

System przewidziany jest do prowadzenia misji rozpoznawczych w promieniu 100 km z wykorzystaniem czterosensorowej głowicy optoelektronicznej pracującej warunkach dziennych i nocnych oraz radaru. Masa płatowca gotowego do lotu wynosi 150 kg i zapewnia prowadzenie obserwacji w czasie 6 godzin. Start tak zwanej "platformy" odbywa się ze specjalnej wyrzutni wchodzącej w skład zestawu, natomiast lądowanie nie wymaga infrastruktury lotniskowej.

Dostawy zestawów BSP planowane są w latach 2023-24. Obecnie spółka realizuje ostatnią fazę konfiguracji systemu przechodząc do etapu produkcji pierwszych zestawów.

Następnych będzie sto

Drugim ważnym programem realizowanym na potrzeby MON jest opracowanie i dostawa dwudziestu pięciu zestawów BSP, czyli około 100 samolotów tej klasy. Dostawy zestawów BSP planowane są w latach 2024-26.

System przewidziany jest do prowadzenia misji rozpoznawczych w promieniu 30 km z wykorzystaniem dwusensorowej głowicy optoelektronicznej pracującej warunkach dziennych i nocnych. Masa płatowca gotowego do lotu wynosi 13 kg i zapewnia prowadzenie obserwacji w czasie 3 godzin. Start platformy odbywa się z wyrzutni wchodzącej w skład zestawu, natomiast lądowanie w trybie automatycznym w dowolnym terenie przy użyciu spadochronu. Głowica optoelektroniczna została zaprojektowana w sposób umożliwiający jej schowanie na czas startu i lądowania, a ponad to w momencie lądowania zabezpieczona jest specjalną poduszką powietrzną, co minimalizuje ryzyko jej uszkodzenia.

- Rozpoczęcie dostaw do Sił Zbrojnych RP zestawów bezzałogowych statków powietrznych klasy taktycznej krótkiego zasięgu ORLIK oraz zestawów klasy mini WIZJER jest planowane odpowiednio w 2023 oraz 2024 r. Umowy są realizowane zgodnie z ustaleniami z zamawiającym i według harmonogramu. Szczegółowy harmonogram dostaw jako integralna część umowy, ma charakter niejawny i nie jest przez nas udostępniany - stwierdza Beata Perkowska, kierownik działu komunikacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo