- Zauważyłam, że w upalne dni dzieciaki wchodzą do fontann i tam się pluskają - mówi pani Anna, mama 4-letniej Asi. - Tak chyba nie powinno być. W tej wodzie ochłody szukają też ptaki, psy, a nawet szczury. Rodzice powinni przypomnieć swoim pociechom, że to nie jest odpowiednie miejsce do kąpieli.
W Bydgoszczy jest 8 fontann, które są w utrzymaniu miasta. Sześć z nich jak np. ta na Wzgórzu Dąbrowskiego, czy Fontanna „Potop” w Parku im. Kazimierza Wielkiego są stacjonarne, inne np. na Starym Kanale Bydgoskim czy zbiorniku wodnym „Balaton” to fontanny pływające. Ponadto sporą popularnością mieszkańców cieszy się fontanna multimedialna w pobliżu Filharmonii Pomorskiej, którą zarządza MWiK.
Polecamy:
Ceny nad polskim morzem 2019. Po ile ryba, lody, pizza, gofry...
Sanepid tej wody nie bada
- Woda w fontannach pracuje w tzw. obiegu zamkniętym i nie powinno się do niej wchodzić, a tym bardziej kąpać - mówi Anna Tarnowska z Biura Prasowego Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Przy niektórych fontannach, np. tej multimedialnej przy filharmonii znajdują się tabliczki informujące o zakazie kąpieli, a w przypadku Fontanny „Potop” taka informacja zawarta jest w regulaminie parku.
Woda w fontannach pracuje w tzw. obiegu zamkniętym i nie powinno się do niej wchodzić, a tym bardziej kąpać
Jak podkreśla ratusz, latem - w zależności od warunków atmosferycznych - w fontannach uzupełniane są ubytki wody.
- Jej wymiana czy mycie mis są wykonywane w zależności od potrzeb - mówi Anna Tarnowska. - Jeśli woda jest zabrudzona firma Dabor, która zajmuje się u nas fontannami, decyduje o jej wymianie. Poza tym przez cały rok fontanny są systematycznie sprzątane.
Wody w fontannach nie bada sanepid. - Nie mamy obowiązku nadzoru nad jakością wody, która się w nich znajduje - mówi Olga Radkiewicz, specjalista ds. kontaktów z mediami w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Fontanny stanowią ozdobne elementy architektury i nie są przeznaczone do kąpieli. Woda w nich wygląda na czystą, ale w rzeczywistości nie nadaje się ani do mycia, ani do spożywania, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia. Kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, by móc zwalczyć każdą poważną infekcję.
Sanepid przypomina, że wykorzystywanie fontann z otwartymi zbiornikami jako basenów czy brodzików nie powinno mieć miejsca, bo woda z tego typu urządzenia nie jest uzdatniana i dezynfekowana.
- Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w takiej wodzie - informuje Olga Radkiewicz. - Może dojść do zakażenia drogą doustną poprzez przeniesienie za pomocą rąk mikroorganizmów chorobotwórczych z powłok ciała. Dzieci moczą też w tej wodzie zabawki, a potem biorą je do buzi.
Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w takiej wodzie -
Bakterii tu bez liku
Na czystość mikrobiologiczną wody będącej w obiegu fontann wpływają np. jakość materiałów instalacyjnych, ich podatność na tworzenie biofilmu, obecność osadów, korozja, czy temperatura wody.
- Istotną rolę odgrywają też zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące nie tylko od ludzi, ale też zwierząt, w tym ptaków, psów, kotów - mówi Olga Radkiewicz.
Polecamy
Spacer bydgoskimi schodami. Podróż w czasie na starych zdjęciach
Poza tym w takiej wodzie może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki Legionelli, bakterie kałowe np. E. coli, enterokoki. Mikroorganizmy te mogą powodować, m.in., reakcje alergiczne w postaci wysypki, grzybice stóp lub inne choroby skóry, zapalenia spojówek, schorzenia dróg oddechowych, infekcje dróg moczowych i pęcherza (spowodowane bakteriami Escherichia coli), czy zatrucia pokarmowe.
Stąd sanepid apeluje o rozwagę i podkreśla, że najbezpieczniejsze dla spragnionych ochłody jest korzystanie z tzw. kurtyn wodnych zasilanych wodą z wodociągów.
FLESZ: Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji
