[break]
W planach na 2016 rok Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu jest obsadzenie 2853 hektarów lasu. Większość (93 proc. planu) nasadzeń została wykonana wiosną. Wtedy na terenie województwa posadzono ok. 20 milionów młodych drzewek, wyprodukowanych w szkółkach prowadzonych przez poszczególne nadleśnictwa oraz w nowoczesnej szkółce podległej RDLP. Sadzonki wyprodukowane w tej ostatniej odporne są na ataki szkodników oraz trudne warunki środowiska, w tym niekorzystne warunki glebowe.
Rośnie młody las
W okolicy Bydgoszczy obsadzono 233 ha, z czego 133 ha młodego lasu znajduje się na terenie Nadleśnictwa Bydgoszcz, a 90 ha w granicach Nadleśnictwa Żołędowo.
- Wszystkie drzewa posadziliśmy wiosną, w marcu oraz w kwietniu - tłumaczy Andrzej Białkowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Bydgoszcz.
Drzewka zostały zasadzone tam, gdzie kiedyś był już las i został wycięty. Nowych terenów, które nadawałyby się pod zalesianie w pobliżu Bydgoszczy już prawie nie ma.
Tylko jedno Nadleśnictwo Bydgoszcz, jak czytamy na oficjalnych stronach internetowych, wykorzystało prawie 900 tysięcy sadzonek sosny, 130 tysięcy dębu bezszypułkowego, 80 tysięcy sadzonek brzozy brodawkowatej, 50 tysięcy buka i dziesiątki innych gatunków.
Wyjęte, posortowane i przygotowane do sadzenia drzewka trafiły na poorane jesienią zręby, luki w drzewostanie oraz na grunty porolne. Posadzone tu, zaczynają swoje właściwe życie, trwające w niektórych przypadkach ponad 100 lat.
Materiał roślinny wykorzystywany dla zalesiania pochodził także ze Szkółki Białe Błota. Produkowane są tam również rośliny na sprzedaż, zarówno liściaste jak i iglaste, leśne oraz ozdobne. Z odkrytym systemem korzeniowym lub w doniczkach.
Szlachetne gatunki
Warto wyjaśnić, że od dawna nie tworzy się lasów jednogatunkowych, np. tylko iglastych (sosnowe) lub wyłącznie liściastych. Wielość gatunków roślin w lasach sadzonych obecnie sprawia, że są one bardziej odporne na działanie niekorzystnych warunków środowiskowych oraz ataki szkodników oraz grzybów. Jak nam wyjaśniono w regionalnej dyrekcji lasów, coraz częściej sadzi się szlachetne gatunki drzew (np. dęby, buki, jawory), drzewa jagododajne (np. głogi), drzewa miododajne (np. lipy) lub te, których liście pielęgnują ściółkę (np. graby). W lesie są dzikie gatunki jabłoni i gruszy.
Hodowla lasu
Leśnicy zajmują się obecnie też hodowlą lasu. Jak wyjaśnia RDLP, działami hodowli są: nasiennictwo, szkółkarstwo, odnowienia i zalesienia, pielęgnowanie lasu. Wszystko rozpoczyna się zimą od zbierania szyszek z wyselekcjonowanych drzew. Nasiona są wysiewane w szkółkach. Po roku lub dwóch latach małe rośliny są przekazywane do leśnictw i sadzone w wytypowanych miejscach. Młody las wymaga szczególnej opieki (np. usuwania chwastów i ochrony przed szkodnikami). Dopiero po 20 latach młodnik wchodzi w okres dojrzewania.