W tym roku Festiwal Wisły rozpoczyna się 14 sierpnia w Bobrownikach, niewielkiej wsi na prawym brzegu Wisły, poniżej Włocławka. Okazja jest wyjątkowa, dokładnie w tym miejscu, dokładnie sto lat wcześniej, bolszewicy przekroczyli Wisłę. Stało się to tylko tu na całej długości Wisły. Na rzece tonęły polskie statki, lała się krew. Pierwszy dzień Festiwalu Wisły poświęcony jest godnemu upamiętnieniu tych wydarzeń, które wielu uznaje za ten dosłowny cud nad Wisłą.
Posmakuj kuchni dorzecza Wisły
W tym samym dniu otwarty zostanie szlak im. porucznika Jerzego Pieszkańskiego, bohaterskiego dowódcy zatopionego statku „Moniuszko”, który zginął zakłuty bolszewickimi bagnetami na lewym brzegu Wisły w Mikorzynie. Uczestnicy imprezy w Bobrownikach dopłyną tam łodziami. Będzie można posłuchać muzyki i dobrze zjeść. W trakcie Festiwalu Wisły trwa bowiem Jarmark „Nadwiślańskie Smaki”, gdzie prezentowane będą specjały z całego dorzecza Wisły.
Regaty długodystansowe w Toruniu
W sobotę (15 sierpnia), w drugim dniu Festiwalu, impreza przenosi się do Torunia. Poza łodziami festiwalowymi z Bobrownik ruszają regaty długodystansowe na Wiśle. Sportowe jachty żaglowe będą finiszować w Toruniu w trakcie imprezy. Jarmark „Nadwiślańskie Smaki” i stoiska edukacyjne oraz rękodzieło pojawią się na prawym brzegu Wisły, wzdłuż ul. Bulwar Filadelfijski, aż do Przystani Toruń i portu AZS. Po lewej stronie Wisły ożyje przywracana właśnie plaża na wysokości Zamku Dybowskiego. Planowane są koncerty, gry, pokazy, od siatkówki po badmintona, od jogi po aikido.
Parada statków i łodzi
W niedzielę (16 sierpnia) Festiwal Wisły koncentruje się na prawym brzegu Wisły w Toruniu. Uroczysta parada statków i łodzi biorących udział w FW20 odbędzie się wyjątkowo z udziałem bębnów. Bębny towarzyszyć będą też młodym adeptom flisactwa, uczestnikom „Frycowego”, spektaklu przywracającego dawną tradycję, odbywającego się na Rynku Staromiejskim. Po raz pierwszy atrakcje na Festiwalu przygotowały muzea, będzie można też zwiedzić zabytkową Barkę Lemara. Imprezę zakończy nastrojowy koncert na tle łodzi wiślanych, pochodni i rac.
We wtorek ruszają warszawscy flisacy
Warto dodać, że już dziś, we wtorek 11 sierpnia o godzinie 11.00 z warszawskich bulwarów wiślanych na Podzamczu przy punkcie widokowym zbiorą się warszawskie jednostki tradycyjne. Po wspólnej kawie ruszą w dół rzeki na festiwal w Toruniu. Kilkanaście statków i łodzi to wspaniały widok reaktywowanej drewnianej floty, który pokazuje, że dziedzictwo nautyczne jest żywe i potrafi sobie radzić nawet na niskiej wodzie. Będzie okazja zobaczyć jak płyną na żaglach i wiosłach drygawkowych.
Więcej szczegółów znajdziecie na stronie festiwalwisly.pl
