MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W szkole siatkówka i zajęcia teatralne, w młodzieżowym domu kultury - fitness i nauka gry na gitarze

Dorota Witt
Podopieczni Młodzieżowych Domów Kultury podczas zajęć mogą rozwijać się w wielu dziedzinach: sportowo,  artystycznie i językowo. Na zdjęciu MDK nr 4
Podopieczni Młodzieżowych Domów Kultury podczas zajęć mogą rozwijać się w wielu dziedzinach: sportowo, artystycznie i językowo. Na zdjęciu MDK nr 4 Dariusz Bloch
Rodzice bydgoskich uczniów często nie muszą szukać dla nich zajęć dodatkowych poza szkołą. Nauczyciele, którzy w pierwszej części dnia stawiają oceny za fikołki i klasówki, popołudniami rozwijają pasje dzieciaków.

Wysondowaliśmy większość bydgoskich szkół, szukając takich, które przygotowują ofertę popołudniowych, bezpłatnych zajęć dla dzieci. Znaleźliśmy tylko jedną taką placówkę, w której nic się nie dzieje. Dyrektorzy większości zapewniają, że takich zajęć jest tak dużo, że aż trudno wymienić wszystkie jednym tchem.
[break]

Nie trzeba płacić za pasje

- Rodzice naszych uczniów raczej nie szukają zajęć pozalekcyjnych poza szkołą, chyba że językowych, gdy dziecko chce lepiej władać językiem obcym. Wszystkie pozostałe uczniowie mają w szkole - mówi Beata Mendry, dyrektorka Zespołu Szkół nr 19. - Tegoroczna oferta nie jest jeszcze zatwierdzona przez radę pedagogiczną, ale w planach mamy, między innymi, zajęcia teatralne, filmowe, fotograficzne, sportowe: siatkówkę, nordic walking, koszykówkę, unihokej. Zajęcia wyrównawcze mamy w standardzie, a w ramach rozwijających w tym roku chcemy skupić się na uczniach zdolnych, na rozwoju ich talentów i zainteresowań. Mamy dobre wyniki egzaminów zewnętrznych, ale niewielu laureatów olimpiad. Te zajęcia mają pomóc to zmienić.
Wszystkie szkolne zajęcia popołudniowe są bezpłatne. I na wyrównawcze, i na rozwojowe zwykle ucznia kierują nauczyciele, którzy widzą, że dziecko ma problem z nauką jakiegoś przedmiotu lub jest daną dziedziną szczególnie zainteresowane.

Zajęcia organizowane przez katolicką Fundację Wiatrak są płatne, ale w ofercie ma ona też otwarte warsztaty. - To wydarzenia cykliczne, prowadzone przez cały rok - mówi Katarzyna Hejda z Wiatraka. - Przygotowujemy z reguły zajęcia artystyczne dla dzieci w wieku szkolnym, a żeby w nich uczestniczyć, wystarczy zadzwonić. Najbliższe takie spotkania będą poświęcone aktorstwu i malarstwu plenerowemu, a kolejne - sztuce czerpania papieru.

MDK-i za darmo

Na bezpłatne zajęcia w MDK-ach mogą liczyć rodzice dzieci, które spełniają określone kryteria, a są to m.in. wielodzietność w rodzinie, niepełnosprawność, wychowywanie się w niepełnej rodzinie, rodzice pracujący popołudniami.

Rekrutacja na bieżący rok szkolny jeszcze trwa, a oferty są naprawdę szerokie: - Prowadzimy klub przedszkolaka, zajęcia z lepienia z gliny, gry na gitarze i keyboardzie, warsztaty teatralne, kółko bilardzistów, zajęcia fitness, akrobatykę oraz koło wokalne - wylicza Elżbieta Kemnitz z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4.
Matematyka dla przedszkolaka

Już najmłodsze dzieci mogą korzystać z oferty dodatkowych zajęć, które bezpłatnie organizowane są w przedszkolach. W minionym roku szkolnym w przedszkolu nr 46 przy ZS nr 34 dzieci, poza zajęciami w ramach podstawy programowej, po godz. 13 mogły uczestniczyć w lekcjach rytmiki, zajęciach plastycznych, tanecznych i teatralnych, a o 7.30 (przed zajęciami podstawowymi) chętni ćwiczyli matematykę dzięki unijnemu programowi „Klucz do uczenia się”. W tym roku może być podobnie, ale o kształcie oferty bezpłatnych zajęć dodatkowych zadecydują rodzice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!