W sobotę (12 marca) prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jedną z jej konsekwencji jest utworzenie punktów obsługi uchodźców. Dzięki nim uciekające przed wojną osoby będą mogły w jednym miejscu złożyć wszystkie dokumenty niezbędne do uzyskania pomocy i legalizacji pobytu w Polsce.
Gdzie i kiedy?
Bydgoski punkt będzie działał na dwie zmiany. Ruszy w środę o 7:30 i będzie czynny do godz. 20:30. Budynek, gdzie mieszczą się Wydział Świadczeń Rodzinnych i Biuro Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi zostanie odpowiednio przeorganizowany. Planowane jest wydzielenie części, w której będzie można uzyskać informacje oraz tej, gdzie składane będą wnioski.
W UM trwają prace nad przygotowaniem szczegółowych wytycznych związanych z obsługą uchodźców. Wiadomo już, że na miejscu będą przedstawiciele MOPS-u, Urzędu Pracy i Wydziału Spraw Obywatelskich. Planowane jest 7 stanowisk rejestracyjnych, bo jednym z wymogów zarejestrowania każdej osoby jest pobranie odcisków palca, a właśnie tyle jest w Bydgoszczy urządzeń, dzięki którym można to zrobić.
Jak uzyskać PESEL?
PESEL będzie nadawany uchodźcom z Ukrainy, którzy ze względu na rosyjską agresję opuścili swoją ojczyznę. Według przyjętych przepisów będą mogli oni przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Wniosek będą mogły złożyć osoby, które przybyły do kraju najwcześniej 24 lutego. Wzory formularzy przygotowano w językach ukraińskim i rosyjskim. Prócz odcisków palców do nadania PESEL-u potrzebne jest zdjęcie (najprawdopodobniej będzie można wykonać je w punkcie).
Przy składaniu wniosku należy okazać niezbędne dokumenty, nawet jeśli są nieaktualne (np. dokument podróży, Kartę Polaka), a osoby, poniżej 18 roku życia dokument potwierdzający urodzenie. W przypadku braku dokumentów możliwe jest złożenie oświadczenia. Aby uzyskać profil zaufany, we wniosku wystarczy zaznaczyć zgodę oraz podać adres email i nr telefonu.
Na miejscu będzie można również m.in. złożyć wniosek o jednorazowe świadczenie dla uchodźców w wysokości 300 zł na osobę, o świadczenia rodzinne (m.in. rodzicielskie, opiekuńcze dla dzieci z niepełnosprawnościami), dodatek mieszkaniowy, stypendia czy zasiłki szkolne.
Jak dojechać?
Aby dostać się do punktu komunikacją miejską, najprościej dotrzeć na przystanek Wojska Polskiego/Hechlińskiego, lecz na nim zatrzymują się jedynie autobusy 59 i 84. Blisko jest również do przystanku Kapuściska, gdzie dojeżdżają te same linie oraz autobusy o nr 72 i 85, tramwaj nr 2 oraz linia ZaT8.
