Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Solcu Kujawskim powstała nowoczesna cyberszkoła

Marek Chełminiak, ec
W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim powstało nowoczesne centrum kształcenia mechantroników i operatorów maszyn sterowanych numerycznie.

<!** Image 3 align=none alt="Image 210775" sub="Kinga Andrzejewska, wróciła do nauki w Solcu po krótkim epizodzie w jednej z bydgoskich placówek oświatowych i, jak twierdzi, wcale nie żałuje tego kroku
Fot.: Marek Chełminiaki">

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim powstało nowoczesne centrum kształcenia mechantroników i operatorów maszyn sterowanych numerycznie.

Placówka mieści się w starej sali gimnastycznej, którą przebudowano na nowoczesne pracownie. W pierwszej z nich zlokalizowano pracownię maszyn CNC, czyli komputerowego sterowania urządzeń numerycznych, wyposażoną w nowoczesne pionowe centrum obróbkowe oraz trenażery, na których uczniowie uczą się programowania i obsługi obrabiarek. Druga służy do nauki wykonywania projektów technicznych i technologicznych oraz programowania układów sterowania typu PLC, czyli Programowalnych Sterowników Logicznych. <!** reklama>

Bardzo drogi sprzęt

Wyposażono ją w wysokiej klasy komputery, z najnowocześniejszym, bardzo drogim oprogramowaniem. Jako ostatnią otwarto pracownię mechatroniki, z nowoczesnymi zestawami do ćwiczeń z pneumatyki, hydrauliki, elektrotechniki, elektroniki i robotyki. - W ten sposób powstało w naszej szkole jedno z najnowocześniejszych centrów kształcenia mechatroników i operatorów maszyn sterowanych numerycznie w regionie. Są to bardzo poszukiwane i świetnie opłacane zawody. Dzięki nowym pracowniom, nasi uczniowie, oprócz teorii, zdobędą rzetelną wiedzę praktyczną, którą pogłębią podczas płatnych wakacyjnych staży zawodowych, dotowanych przez Unię Europejską - twierdzi Grzegorz Gaca, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim. Wakacyjne praktyki odbywać się będą w firmach, dysponujących nowoczesnymi technologiami. Ich uczestnicy mają zapewnione wynagrodzenie w wysokości około 1500 złotych.

Uczniowie już docenili zmiany jakie zachodzą w soleckim zespole szkół. - Po ukończeniu gimnazjum, postanowiłam kontynuować naukę w Bydgoszczy. Jednak spotkało mnie tam rozczarowanie. Nie odpowiadała mi atmosfera nowej szkoły. Poza tym, zbyt dużo czasu traciłam na dojazdy. Dlatego postanowiłam wrócić i nie żałuję tego kroku, szczególnie teraz, gdy mogę się uczyć w takich warunkach - uważa Kinga Andrzejewska, która po maturze chce pójść na studia o podobnym profilu.

Nie pójdą do Bydgoszczy?

Nowe centrum w soleckim zespole szkół powstało w ramach projektu „Rozbudowa i unowocześnienie bazy kształcenia zawodowego w powiecie bydgoskim”. Dofinansowano je w wysokości 65 procent z Europejskiego Funduszu Regionalnego. Zadanie obejmowało przebudowę starej nieużywanej, niewymiarowej i zdegradowanej sali gimnastycznej, na nowoczesne pracownie i ich wyposażenie w najnowocześniejszą aparaturę.

Taka oferta wydaje się być bardzo kusząca dla młodych mieszkańców Solca Kujawskiego, zwłaszcza że większa sąsiadka, gmina Bydgoszcz, właśnie przystąpiła do zmasowanej promocji szkolnictwa zawodowego na swoim terenie. Promowana jest, na przykład, nowość w Zespole Szkół Mechanicznych nr 2, gdzie nauka w tzw, klasach zamawianych (o podobnym profilu co w Solcu), zorganizowanych na podobnych zasadach co na uczelniach, wsparta będzie stypendiami, fundowanymi przez Urząd Miasta Bydgoszczy i Bydgoski Klaster Przemysłowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty