W ostatnich dniach, funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej KAS prowadzili na terenie całego województwa wzmożone działania wymierzone w nielegalny hazard. Do kontroli wytypowane zostały miejsca, które na podstawie prowadzonych obserwacji, podejrzewano o to że, prowadzona jest w nich nielegalna działalność hazardowa.
- Przypuszczenia mundurowych Służby Celno-Skarbowej KAS potwierdziły się w stu procentach - mówi Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Każdy ze sprawdzanych lokali okazał się przysłowiową jaskinią hazardu. Łącznie w kontrolowanych punktach funkcjonariusze KAS ujawnili 15 nielegalnych automatów do gier hazardowych, w tym 5 w nieoznakowanych kontenerach w Brodnicy i Izbicy Kujawskiej oraz 3 w dwóch lokalach na terenie powiatu żnińskiego.
Ponadto, we współpracy z policjantami, funkcjonariusze KAS skontrolowali punkt znajdujący się na jednym z bydgoskich osiedli.
- Podczas przeszukania, oprócz czterech nielegalnych automatów do gier, ujawniono gotówkę do wypłat wygranych oraz specjalne urządzenia do zdalnego łączenia maszyn z Internetem. Funkcjonariusze KAS przesłuchali obsługę lokalu oraz przebywających w nim graczy - mówi Bartosz Stróżyński.
Kolejne miejsce prowadzenia nielegalnego hazardu zostało zlikwidowane przez Służbę Celno-Skarbową KAS na terenie Gniewkowa. We współpracy z inowrocławską policją, funkcjonariusze KAS ujawnili i zabezpieczyli do prowadzonych spraw 3 nielegalne automaty, gotówkę oraz klucze serwisowe do maszyn.
- Na wszystkich 15 zatrzymanych automatach funkcjonariusze KAS przeprowadzili eksperymenty procesowe, które potwierdziły hazardowy charakter urządzeń - mówi Bartosz Stróżyński. - Od początku roku, skuteczne działania funkcjonariuszy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, pozbawiły hazardowego podziemia 86 automatów do gier, a co za tym idzie także ogromnych nielegalnych przychodów, wynikających z ich eksploatacji.
Osoby urządzające nielegalne gry oraz posiadające automaty wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych, oprócz sankcji karnych w postaci grzywny lub kary pozbawienia wolności, muszą liczyć się z karą pieniężną w wysokości 100 tys. zł od każdego automatu.
Odpowiedzialność mogą ponieść nie tylko właściciele nielegalnych automatów, ale też osoby, które wstawiają takie urządzenia do swoich lokali.
