Płatności bezgotówkowe z roku na rok stają się w Polsce coraz popularniejsze. W wielu sklepach i punktach usługowych nie potrzeba już gotówki, by zapłacić za usługę. Dlatego "Kościół Młodzieżowy" w Grudziądzu wychodzi na przeciw oczekiwaniom wiernych i wprowadza terminal płatniczy. Jako pierwszy w mieście.
Czytaj także: Uwaga! Choinki, bombki i lampki świąteczne zawierają toksyczne substancje. Niektóre nie powinny być dopuszczone do obrotu
- Wierni pytali o możliwość płatności kartą. Czasem zdarzało się, że gdy zapomnieli gotówki, biegli do bankomatu. Teraz już nie muszą - wyjaśnia ks. Andrzej Siejak, proboszcz Parafii Niepokalanego Serca NMP w Grudziądzu.

Parafia zdecydowała się skorzystać z oferty programu "Polska Bezgotówkowa". To ogólnopolska akcja, która promuje płatności bezgotówkowe i zachęca do instalowania terminali. - Parafia nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów - zaznacza ks. proboszcz.

Za co można zapłacić kartą w kancelarii parafialnej "Kościoła Młodzieżowego" w Grudziądzu?
- w ten sposób można uiścić dobrowolną ofiarę za sakramenty (chrzest, małżeństwo, pogrzeb) i intencje mszalne,
- kupić np. świece Caritas,
- zapłacić za gazety i czasopisma rozprowadzane przez parafię.
Dzięki wprowadzeniu płatności bezgotówkowych, wierni będą mogli zachować dla siebie wysokość wpłacanej kwoty - wystarczy, że sami wprowadzą ją do terminala i zatwierdzą transakcję
Jak podkreśla ksiądz proboszcz, w parafii nie obowiązuje żaden cennik sakramentów. Wierni składają taką ofiarę, jaką uznają za stosowną. - Ofiarę składa się do rąk księdza w kancelarii parafialnej. Dzięki wprowadzeniu płatności bezgotówkowych, wierni będą mogli zachować dla siebie wysokość wpłacanej kwoty - wystarczy, że sami wprowadzą ją do terminala i zatwierdzą transakcję - dodaje ks. proboszcz.
Choć pomysł budzi sporo kontrowersji wśród internautów, niektórym wiernym bardzo się to rozwiązanie podoba. Chwalą parafię za to, że idzie z duchem czasu.
- Ja jestem na tak. Dla mnie to wygoda, gdy idę zamówić intencje. Brawo dla księży za postęp - ocenia ten pomysł Beata.
- I dobrze. Wygodnie i bez wypłacania po bankomatach. Przecież to nie wirtualna taca w kościele, tylko udogodnienie w kancelarii parafialnej. Jak wiadomo śluby, pogrzeby, chrzciny, intencje są opłacane, żadna nowość. Ani to nie od dziś, ani to nic dziwnego, więc dlaczego by nie ułatwić tym, co operują przez większość czasu kartą - dodaje Róża.
Czy parafia planuje pójść o krok dalej i wprowadzić także możliwość składania ofiar "na tacę" za pośrednictwem terminala?
- Nie przewidujemy takiej możliwości - wyjaśnia ks. proboszcz. - Byłoby to nie tylko trudne organizacyjnie, ale także przeczyłoby idei dowolnej, anonimowej ofiary podczas mszy - tłumaczy.
Grudziądzka parafia nie jest pierwszą w Polsce, która wprowadziła terminale płatnicze. Z powodzeniem działają już one m.in. w parafii św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze oraz parafia w Mikstacie (woj. łódzkie).
Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza odc. 16
