Wyciek azotu w bydgoskim Nitrochemie. Chmura gazu nie jest niebezpieczna dla mieszkańców.
Jak przed chwilą poinformowali strażacy z profilu "Bydgoszcz 998" na Facebooku, w zakładach Nitrochem na Kapuściskach w Bydgoszczy doszło do wycieku azotu.
Strażacy informują: "Na miejscu obecny jest pluton ratownictwa chemicznego. Nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców ani pracowników. Nie była również konieczna ewakuacja zakładu. Charakterystyczny pomarańczowy dym zniknie samoistnie."
Brak zagrożenia potwierdza także Centrum Zarządzania Kryzysowego bydgoskiego ratusza.
Tlenki azotu są toksyczne a owszem i mogą się wydzielać podczas procesów nitrowania gdy zawiodą np. układy niszczenia odgazów (np. absorpcja ługowa). Coś mi tu nie gra w tym komunikacie bo azot jest bezbarwny a pomarańczowe są właśnie tlenki azotu a konkretnie NO2. Ktoś chyba coś źle usłyszał albo społeczeństwo świadomie wprowadza się w błąd.
y
yyyyyyyy
Mi się wydaje, że tlenki azotu są bardzo wysoko toksyczne.....
"- Dwutlenek azotu NO2- jest to gaz niepalny, silnie toksyczny, nie tworzy mieszaniny wybuchowej z powietrzem. Jest silnie utleniający - z wodorem i amoniakiem gwałtownie reaguje, a z węglowodorami nienasyconymi już w temperaturze pokojowej tworzy związki nitrowe. Ciekły dwutlenek azotu rozpuszcza fluor, chlor, brom i siarkę. Cząsteczki gazu wykazują dużą zdolność do asocjacji. W normalnych warunkach temperatury i ciśnienia występuje mieszanina NO2 i N2O4 z przewagą ( ok. 80%) czterotlenku azotu. Barwa NO2 - czerwonobrunatna a w styczności z powietrzem tlenek azotu utlenia się samorzutnie do NO2, który jest przyczyną brązowego zabarwienia smogu. Reakcja ta zachodzi powoli, jeżeli stężenie NO jest niższe niż 1 ppm (parts per milion - części na milion - jednostka stężenia odpowiadająca 1,88 mg/m3), ale ulega przyspieszeniu w obecności innych zanieczyszczeń, szczególnie ozonu. Zapach - ostry, duszący, przenikliwy. Bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie, w stężonym kwasie azotowym, kwasie siarkowym, chloroformie, dwusiarczku węgla, roztworach wodorotlenków. Dwutlenek azotu wchodząc w kontakt z wodą, wytwarza kwas azotowy i azotawy - silnie żrący, bezbarwny płyn brązowiejący w świetle. Jest niebezpieczny ze względu na silne właściwości utleniające i dużą łatwość inicjowania reakcji chemicznych. Stwarza duże zagrożenie pożarowo-wybuchowe w reakcjach z nienasyconymi węglowodorami, w wyniku których powstają związki nitrowe o właściwościach wybuchowych. Dwutlenek azotu jest jednym z głównych składników zanieczyszczeń powietrza. W stężeniu 36 mg/dm3 jest toksyczny dla ryb. Po dostaniu się gazu do wód gruntowych czyni je niezdatnymi do picia. Najwyższe dopuszczalne stężenie chwilowe (NDSCH) - 100mg/m3 . Najwyższe dopuszczalne stężenie w środowisku pracy - (NDS): 5 mg/m3. "
co wy na to??
y
yt
Azot jest bezbarwny a pomarańczowy dym to chyba raczej od tlenków azotu (zważywszy że robią tam nitrowania). Może prasa by sprawdziła
k
kkk
Zważywszy na to, że w powietrzu jest ok. 80% azotu, to rzeczywiście wszyscy jesteśmy zagrożeni przez 24 godz. na dobę. Autor nigdy nie chodził do szkoły?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl