- To będzie filia Miejskiego Centrum Kultury, ale z własną strukturą organizacją i niezależnym programem - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Budowanie Centrum Kultury Fordon odbędzie się w procesie partycypacji. Termin rozpoczęcia inwestycji na razie nie określamy, bo uzależniony będzie od kosztów adaptacji budynku i możliwości finansowych miasta. Nie wykluczamy, że na ten cel będziemy ubiegać się o środki unijne.
Zdiagnozują potrzeby
Koordynatorką projektu z ramienia MCK-u została Izabela Grochowska, kierownik artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie” i zarazem mieszkanka Fordonu. Do współpracy miasto zaprosiło Pracownię Zrównoważonego Rozwoju z Torunia, która od 10 lat specjalizuje się w prowadzeniu procesów partycypacyjnych, także w obszarze kultury. Oprócz Izabeli Grochowskiej, która czuwać będzie nad całością, proces partycypacyjny po stronie MCK wspierać będzie też Marcin Płocharczyk, kierownik Laboratorium Animacji Kultury.
Najpierw miasto chce zbadać potrzeby i oczekiwania mieszkańców. W wypracowanie pomysłu na działanie nowej instytucji będą włączone różne grupy interesariuszy z Fordonu, m.in. przedstawiciele miejskich instytucji (np.animatorzy, instruktorzy, nauczyciele), organizacje pozarządowe, rady osiedli, seniorzy, młodzież fordońskich szkół, dorośli odbiorcy kultury, czy lokalni artyści i twórcy.
- W I etapie zorganizujemy pięć spotkań o charakterze diagnostycznym. Chodzi o to, by podzielić się pomysłami i wiedzą - mówi Krzysztof Ślebioda z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. - Z tego grona wyłoniona zostanie grupa liderów licząca 20-40 osób. W grudniu i styczniu odbędą się warsztaty partycypacyjnego projektowania. Podczas nich zbudowany zostanie profil instytucji, jej struktura i oferta programowa.
Posłuży to do opracowania społecznej koncepcji CKF, a następnie rozpocznie się opracowanie koncepcji architektonicznej. W III etapie - jesienią 2020 r. - koncepcja programowa i funkcjonalno-architektoniczna instytucji zostanie poddana szerokim konsultacjom społecznym.
- Cieszę się, że proces budowania CKF odbywa się w procesie partycypacji - mówi Marzena Matowska, dyrektor MCK-u. - To najlepszy i sprawdzony już przez nas sposób tworzenia instytucji kultury, która będzie miała swoją tożsamość i z którą mieszkańcy będą się identyfikowali. Będziemy współpracowali na wielu płaszczyznach, ale Fordon na pewno wypracuje swoje festiwale i zajęcia, bo potencjał jest tu duży.
Sześć tysięcy metrów kwadratowych
O lokalizacji CKF przy ul. Gawędy 5 mówiło się już w styczniu 2017 r., gdy w związku z reformą edukacji powstawała nowa sieć szkół. Mieściło się tu wtedy Gimnazjum nr 3 i XIII LO.
- Pierwsza ze szkół została już wygaszona, a XIII LO będzie tu do sierpnia 2020 r. Potem zostanie przeniesione na ul. Fredry do budynku po Gimnazjum nr 25 - mówi wiceprezydent Iwona Waszkiewicz. - Wraz z tymi zmianami do wykorzystania na potrzeby CKF będzie około 6 tys. metrów kwadratowych. Przy ul. Gawędy 5 pozostanie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2, bo jest ona w Fordonie bardzo potrzebna. Nie zarzucamy też pomysłu utworzenia w tym miejscu szkoły muzycznej, która funkcjonowałaby w popołudniami, oczywiście, jeśli będą takie oczekiwania.
Chętni do udziału w wywiadach diagnostycznych i warsztatach mogą kontaktować się z koordynatorką projektu, mail: [email protected].
