ZOBACZ WIDEO: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy

– Chcemy, żeby wystawa skierowana była zarówno do dzieci młodzieży, jak i osób dorosłych, aby każdy mógł tu eksperymentować i była zmotywowana do współpracy na różnych stanowiskach z urządzeniami, które będą wymagały aktywności uczestników – powiedziała Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.
W przetargu na zaprojektowanie, wykonanie, montaż i uruchomienie wystawy wpłynęły dwie oferty. Zwycięska firma zdobyła 99,5 na 100 punktów. Na wynik wpływ miały: zaproponowana cena, aranżacja jednego ze stanowisk interaktywnych, jego działanie oraz dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
– Cieszę się, że przetarg wygrała firma, która ma bardzo bogate doświadczenie i będzie gwarancją prawidłowego zrealizowania tej wystawy – dodała wiceprezydent. W portfolio pracowni MAE znajduje się realizacja ekspozycji m.in. w Muzeum II Wojny Światowej i Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Śląskim w Katowicach czy Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.
Czas wybudzenia
Młyn-Maszyna to interaktywna wystawa popularnonaukowa ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania. Opowie o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji – od ziarna do mąki. Wykonanie niektórych doświadczeń będzie wymagało pracy zespołowej. Łącznie na wystawie ma znaleźć się 16 rozbudowanych eksponatów.
– Maszyna na chwilę zasnęła, pochrapuje leciutko i ledwo ją słychać, ale już niebawem zostanie wybudzona ze snu – zapewnia Sylwia Mularczyk, główna specjalistka ds. programowych, autorka koncepcji wystawy. – Zainspirowaliśmy się tym miejscem – wystawa będzie z nim nierozerwalnie związana – uzupełnia.
Jedno ze stanowisk można zobaczyć na przygotowanych wizualizacjach. – Projektując je czerpaliśmy z przemysłowego dziedzictwa tego miejsca, inspirowaliśmy się mechanizmami i maszynami. Chcemy przy pomocy ciężkich urządzeń przenieść zwiedzającego w magiczny świat nauki, dać mu poprzez eksperymentowanie i zabawę poznać zjawiska, które towarzyszą tym urządzeniom – Agata Pasternak, dyrektor kreatywny MAE.
Otwarcie ekspozycji planowane jest na drugą połowę 2023 roku. Prace mają potrwać 11 miesięcy, do lipca. Podzielone są na trzy etapy: pierwszym będzie zaprojektowanie wszystkich stanowisk. Koszt inwestycji to ok. 4,9 mln złotych. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To druga wystawa realizowana w obiekcie. Pierwsza – Węzły – wkrótce ma zostać otwarta.