Kiedy w domu pojawia się Alzheimer - choruje cała rodzina. Jest to duże obciążenie dla opiekunów. Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia. W Polsce cierpi na nią ok. 200 tys. osób, zazwyczaj po 60. roku życia. Wczesne rozpoznanie choroby pozwala na zapewnienie chorym odpowiedniej opieki i leczenia.
30 września, w Młynach Rothera w Bydgoszczy odbędzie się spotkanie otwarte, które ma pomóc osobom, które na co dzień zmagają się z niełatwą opieką nad swoimi bliskimi.
Wydarzenie jest organizowane z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera przez bydgoski Ośrodek Zdrowia Psychicznego i Rozwoju PROPSYCHE. Udział jest bezpłatny.
- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zdobyć wiedzę na temat choroby Alzheimera, zrozumieć jej skutki i znaleźć sposoby wsparcia dla osób cierpiących oraz ich rodzin. Bądźmy razem w budowaniu świadomości na temat tej choroby i dajmy nadzieję osobom dotkniętym chorobą, że nie są sami w swojej walce - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 14.30.
W ramach spotkania otwartego dla wszystkich przewidziano następujący program:
- 10.15 - 10.45 projekcja filmu pt. "Ja i mój tata” (reżyseria: Aleksander Pietrzak, dramat, krótkometrażowy),
- 10.45 - 11.15 omówienie filmu i dyskusja z udziałem lek. Katarzyny Łachut (psychiatra, psychogeriatra, psychoterapeuta) oraz dr n. med. Roberta Kucharskiego (neurolog, psychogeriatra),
- 11.30 - 12.15 wykład "Jak spowolnić pogarszanie się pamięci i myślenia w chorobach otępiennych?" mgr Łukasza Warchoła (psycholog, psychoterapeuta Propsyche),
- 12.15 - 14.00 wykład "Trudności w opiece nad osobami z otępieniem i jak sobie z nimi radzić?" mgr Lidii Gajdy (psycholog, psychoterapeuta Propsyche).
Wydarzenie ma na celu również edukację lekarzy w zakresie wczesnej diagnozy i efektywnego, nowoczesnego leczenia chorób otępiennych oraz wspieranie opiekunów osób mierzących się z tym schorzeniem. Po zakończeniu spotkania otwartego rozpocznie się część zamknięta dla przedstawicieli środowiska medycznego - wymagana jest rejestracja. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.dzienalzheimera.pl.
