Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem borelioza się nasila. Tak należy reagować na tę chorobę

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
95,1 proc. przypadków boreliozy zarejestrowanych w 2022 r. w naszym regionie to postać wczesna, z rumieniem wędrującym. Czasami rumień kryje się we włosach.
95,1 proc. przypadków boreliozy zarejestrowanych w 2022 r. w naszym regionie to postać wczesna, z rumieniem wędrującym. Czasami rumień kryje się we włosach. Pixabay
W Kujawsko-Pomorskiem borelioza się nasila, tymczasem wczesna jesień to czas, kiedy daje o sobie znać najczęściej. Objawy tej choroby są bardzo uciążliwe, warto zabezpieczyć się przed ugryzieniem kleszcza.

- Trafiłam na szpitalny oddział ratunkowy z drętwieniem kończyn, dusznościami i bólem głowy. Lekarz skierował mnie na podstawowe badania, przepisał witaminy. Objawy zaczęły się nasilać: sztywnienie karku, bóle głowy, silne drętwienie nóg, zwłaszcza ud. Ciągle czułam się zmęczona - jedynie ukojenie przynosiło mi leżenie, choć nie zawsze. Mam pracę przy komputerze, ośmiogodzinną, ale ostatnio nie mogę nawet usiedzieć, bo sztywnienie jest nie do wytrzymania i pojawiają się: pieczenie lewej strony twarzy, ból oka w środku i rozmazane widzenie. Sztywnienie nóg powoduje, że nie mogę przejść długiego odcinka ani nawet dłużej stać. Mam uczucie, jakbym miała zaraz omdleć. Nie ma dnia abym czuła się dobrze – pani Karolina jest jedną z wielu chorych, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami na ogólnopolskim forum poświęconym boreliozie. Podobnych, a nawet cięższych przypadków, opisano tam znacznie więcej.

Tymczasem zachorowalność na boreliozę rośnie. - Od 1 stycznia do 22 sierpnia 2023 roku w województwie kujawsko-pomorskim odnotowaliśmy 336 przypadków zachorowań na boreliozę. W analogicznym okresie w roku 2022 zachorowań było mniej, bo 213 – podaje Łukasz Betański z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Szczególnie w drugim kwartale 2023 roku zaobserwowaliśmy wyższą zachorowalność: 141 przypadków, w ubiegłym roku było ich 77.

Boreliozę rejestrowana jest we wszystkich powiatach województwa kujawsko-pomorskiego, ale liczba przypadków jest zróżnicowania. Rok do roku najwięcej zachorowań rozpoznaje się w powiatach bydgoskim i grudziądzkim. - Przypadki boreliozy notowane są przez cały rok, nawet w sezonie zimowym. Jednak szczyt zachorowań przypada na miesiące letnie i wczesnojesienne – uczula Inspekcja.

Wśród 528 przypadków zarejestrowanych w 2022 r. (w 2021 było ich 520) dominowała postać wczesna boreliozy, z typowym rumieniem wędrującym - 95,1 proc. Zgłoszenia objawów kostno-stawowych i neuroboreliozy stanowiły odpowiednio – 2,8 proc. i 2,1 proc. chorych.

Chorzy twierdzą, że trudno podejrzewać neuroboreliozę. - Na początku objawy są nieswoiste, pojedyncze – tłumaczy pan Jacek. - To ból stawu, jednego, drugiego, ból kości ogonowej, jakieś dziwne uczucie w nodze, jakby była słabsza, itp. Taki stan może trwać latami, zależy od kondycji organizmu, ale w końcu następuje atak boreliozy i objawy szybko postępują. Można rzec, człek się sypie. Dlatego należy leczyć się do skutku.

W 2022 r. w Kujawsko-Pomorskiem 38 chorych na boreliozę wymagało hospitalizacji.

- Wskazaniem najczęściej były powikłania neurologiczne, jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwów twarzowych, niedowłady i zaburzenia świadomości lub w przypadku zaawansowanej postaci stawowej choroby – uzupełnia sanepid.

Co robić, żeby kleszcz nie wgryzł się w nasze ciało? - Przede wszystkim należy osłonić jak największą powierzchnię ciała (długie rękawy, długie nogawki i pełne buty) i stosować preparaty odstraszające – odpowiada Łukasz Betański - Po powrocie do domu należy jak najszybciej zmienić ubranie i obejrzeć swoje ciało, szczególnie zwracając uwagę na miejsca, w których skóra jest delikatna: głowę i okolice uszu, pachy, doły łokciowe i podkolanowe, pępek, brzuch, pachwiny, itp.

Warto też wziąć prysznic. - Dokładne umycie się za pomocą gąbki może pomóc pozbyć się kleszczy, które dopiero poszukują odpowiedniego miejsca do żerowania, bo czasem zajmuje im to kilka godzin. Szacunkowo powoduje to spadek ryzyka zachorowania nawet o 60 proc. - radzi Łukasz Betański. - Pamiętajmy, że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia. Ocenia się, że do 12 godzin od momentu ukąszenia liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka, będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Kujawsko-Pomorskiem borelioza się nasila. Tak należy reagować na tę chorobę - Gazeta Pomorska