Wojna w sieci trwa już od dawna
- Wojna w cyberprzestrzeni trwa nawet w czasie pokoju. I zawsze musimy być na nią przygotowani – stwierdził David van Weel, zastępca sekretarza generalnego NATO. Mówił również o strategicznych wyzwaniach i problemach jakie stoją przed Paktem Północnoatlantyckim, szczególną uwagę zwracając na to wszystko, co dzieje się wokół Ukrainy.
„Rok 2022, naznaczony brutalną i bezprecedensową agresją na Ukrainę, pokazał nam siłę jedności i potrzebę stałego zwiększania odporności. Patrząc w przyszłość, wyciągamy cenne wnioski z przeszłości. Dlatego naszym działaniom w roku 2023 przyświecać będzie hasło „Partnerships for cyber resilience” – podkreśla krakowski Instytut Kościuszki, gospodarz Forum odbywającego się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Tylko bowiem współpracując można zbudować bezpieczny cyber świat. Nie da się jednak tego uczynić bez porozumienia administracji publicznej, która jest kluczem do budowy bezpiecznego państwa, z sektorem prywatnym. I o tym również dyskutowano podczas CYBERSEC 2023.
Przy tej okazji Instytut Kościuszki przypomniał, że aż 43 proc. cyberataków jest skierowanych przeciwko małym firmom. Ile jest na nie przygotowanych? - Zaledwie 14 proc. - twierdzą eksperci.
Wojna w Ukrainie – rośnie liczba cyberataków
Cyberataki na Europę nasiliły się w ciągu ostatnich kilku lat, a od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę wzrosła ich liczba, różnorodność i wyrafinowanie – przypomniano podczas panelu „United in cyber attribution: towards greater accountability in cyberspace”. I to od niego rozpoczęła się dyskusja o cyberbezpieczeństwie, nie tylko Polski, ale i świata.
Czy można przeciwdziałać tym atakom? Oczywiście tak, ale do tego potrzebna jest międzynarodowa współpraca i przezwyciężenie niechęci do „dzielenia się informacjami wrażliwymi”. O tym rozmawiali Manon Le Blanc, Head of Sector Cybersecurity; EEAS; Roman Vybranovskyy, Advisor to the Chairman, State Service for Special Communications and Information Protection of Ukraine; Joanna Kulesza, Assistant Professor of International Law, University of Lodz, a także Patryk Pawlak, Visiting Scholar, Carnegie Europe.

CYBERSEC AWARD 2023
CYBERSEC AWARD 2023 uhonorowano w tym roku Marcina Krupę, prezydenta Katowic. W ten sposób doceniono to wszystko co robi on w zakresie cyberbezpieczeństwa.
W tegorocznej edycji CEBERSEC zapowiedzieli swój udział także Mariusz Błaszczak, wiceprezes Rady Ministrów i Minister Obrony Narodowej; Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP; Paweł Lewandowski, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, a także gen. bryg. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni; gen. bryg. Krzysztof Kociuba, Deputy Chief Information Officer, NATO, a także Brig. Gen. Oleksandr Potii, Deputy Head of the State Service, Special Communications and Information Protection of Ukraine.
„Zapewnienie przestrzeni do debaty na wysokim szczeblu dotyczącej najważniejszych wyzwań i potencjalnych możliwości rozwoju dla globalnego ekosystemu cyfrowego, a także wspierania współpracy między partnerami z całego świata” – taki cel stawia sobie krakowski Instytut Kościuszki, organizator CYBERSEC 2023.
