https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W jaki sposób Miasto Bydgoszcz wspiera alternatywny transport? Pytamy Łukasza Krupę

Marta Mikołajska
Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji UM Bydgoszczy opowiada o działaniach miasta w kwestii zrównoważonego transportu.
Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji UM Bydgoszczy opowiada o działaniach miasta w kwestii zrównoważonego transportu. Marta Mikołajska
Ograniczony ruch w centrum, budowa dróg rowerowych, parkingi typu Park&Ride ("parkuj i jedź" - dop. aut.) to przede wszystkim działania wspierające. Jaki jest najważniejszy sekret zmiany? O działania miasta w kwestii zrównoważonego transportu zapytaliśmy Łukasza Krupę, dyrektora Biura Promocji Urzędu Miasta Bydgoszcz.

Dziś w Bydgoszczy rozpoczynamy odchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W jaki sposób miasto działa, by ten transport zrównoważyć długofalowo?

Jednym z ostatnich ważnych działań było ograniczenie ruchu kołowego w ścisłym centrum miasta. Dzięki tej zmianie Stary Rynek stał się miejscem zabaw, spędzania wolnego czasu - bez obaw o bezpieczeństwo. Z drugiej strony, przy każdej inwestycji drogowej jednym z planowanych elementów jest budowa infrastruktury rowerowej, czego przykładem jest ulica Grunwaldzka.

A jakie działania podejmuje Miasto w kwestii aktywizacji społeczeństwa pod tym względem?

Propagujemy aktywny tryb życia - choćby przez organizację rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która – jak pokazuje druga edycja – doskonale zdała egzamin. Zależy nam, żeby rower stawał się coraz bardziej popularnym środkiem alternatywnego do samochodu transportu. Współpracujemy z licznymi stowarzyszeniami, które na szeroką skalę promują tego typu działania. Myślę jednak, że zmiana, którą już wyraźnie widać, związana jest w dużej mierze ze zmianą mentalności. Widzimy, że ludzie coraz chętniej zostawiają samochody, zamieniając je na alternatywne środki transportu. Taki trend obserwujemy w całej Europie, w kraju, a Bydgoszcz, jako duże miasto, te przyzwyczajenia przejmuje. To naturalny proces, który miasto wspiera.

Jednym z ostatnich trendów są też parkingi typu Park&Ride i Park&Go. Jeden z pięciu zapowiadanych, który ma pomieścić około 500 aut, już niebawem powstanie przy ul. Grudziądzkiej. W jakiej perspektywie czasowej?

Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku i zakończy się prawdopodobnie około roku od symbolicznego „wbicia łopaty”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
ACR

"przy każdej inwestycji drogowej jednym z planowanych elementów jest budowa infrastruktury rowerowej" - i to właśnie pokazuje podejście do transportu rowerowego: okazjonalnie. I powstają wtedy skrawki ścieżek rowerowych, które nie tworzą spójnej trasy do przemieszczania się z jednej dzielnicy do drugiej. Każdemu, kto jeździ rowerem nie trzeba tego mówić. Jak by takim samym trybem powstawały nowe drogi, to byśmy musieli co kawałek przepychac samochody...

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski