https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W hołdzie błogosławionemu

Jarosław Jakubowski
Na beatyfikację księdza Jerzego do Warszawy wybiera się około 700 bydgoszczan. W poniedziałek w naszym mieście odbędzie się msza dziękczynna za nowego błogosławionego.

Na beatyfikację księdza Jerzego do Warszawy wybiera się około 700 bydgoszczan. W poniedziałek w naszym mieście odbędzie się msza dziękczynna za nowego błogosławionego.

<!** Image 2 align=right alt="Image 150946" sub="Ksiądz Romuald Biniak pokazuje pamiątki po błogosławionym Jerzym Popiełuszce, zebrane w Izbie Pamięci księdza, między innymi ornat, w którym odprawiał ostatnią mszę Fot. Tymon Markowski">Proboszcza parafii Świętych Polskich Braci Męczenników ks. prałata Romualda Biniaka 6 czerwca wprawdzie nie będzie w Warszawie, ale na co dzień ma on do czynienia z pamiątkami po błogosławionym. - To w naszym kościele 19 października 1984 roku ksiądz Jerzy uczestniczył w swojej ostatniej mszy świętej. Kilka godzin później już nie żył. Pozostały liczne zdjęcia z tamtej mszy, a także szaty liturgiczne, kielich. Można je oglądać w naszym muzeum. Są też drzwi spiżowe, ukazujące sceny z życia księdza Jerzego. Ale chyba najważniejszym, symbolicznym jego pomnikiem jest Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki. Męczennik w jakiś sposób dzisiaj opiekuje się cierpiącymi tam ludźmi - podkreśla ks. Romuald Biniak.

Bydgoszcz - ostatnia msza, podtoruński Górsk - miejsce uprowadzenia przez esbeków, zapora we Włocławku - tam do Wisły wrzucono ciało Jerzego Popiełuszki. Cały region kujawsko-pomorski związany jest z jego męczeńską śmiercią. - Przez ten fakt księdza Jerzego można uznać za patrona naszego regionu - uważa ks. Wenancjusz Zmuda z wydziału duszpasterskiego kurii diecezjalnej.

W nocy z soboty na niedzielę ksiądz wybiera się na uroczystości beatyfikacyjne z grupą Duszpasterstwa Akademickiego. - Ogółem naliczyłem około 700 osób z Bydgoszczy, które wezmą udział w mszy świętej na placu Piłsudskiego w Warszawie. Ładnie w organizację wyjazdu włączyły się parafie, oddzielne grupy organizuje też Zarząd Regionu Bydgoskiego „Solidarności”, ojcowie jezuici czy Ruch Światło-Życie.

<!** reklama>W specjalny sposób wyniesienie na ołtarze nowego błogosławionego uczci Józef Herold. Dzisiaj o godzinie 19 w toruńskim kościele pw. Najświętszej Marii Panny organizuje on koncert pt. „Ojczyzno ma” z udziałem bydgoskich artystów. Teksty ks. Popiełuszki i Karola Wojtyły będzie recytował Eugeniusz Rzyski, zaśpiewa Katarzyna Matuszak, przy fortepianie Bartłomiej Kominek. - Miejsce koncertu jest nieprzypadkowe. Kościół NMP w Toruniu to ten sam, do którego zapukał kierowca księdza Jerzego, Waldemar Chrostowski, kiedy udało mu się uciec z rąk oprawców. Ten sam jest także proboszcz parafii ksiądz Józef Nowakowski - podkreśla Józef Herold.

Bydgoszczanin jest autorem książki „Ostatni dzień księdza Jerzego Popiełuszki”, będącej zbiorem relacji osób, które rozmawiały z kapłanem podczas jego ostatniej wizyty w Bydgoszczy. Sam Józef Herold zapamiętał, że tego dnia ksiądz Popiełuszko przyjechał do Bydgoszczy chory, z gorączką. - Nic nie jadł, ksiądz Biniak namówił go tylko na twaróg. Później podczas sekcji zwłok okazało się, że twaróg był tego dnia jedynym pokarmem księdza Jerzego - wspomina Józef Herold.

Był on jednym z czterech bydgoszczan, którzy 22 października 1984 roku przy tablicy “Przysiek” wkopali w ziemię krzyż upamiętniający uprowadzenie ks. Popiełuszki. W grupie znaleźli się też: Marek Rewers (dzisiaj prokurator Prokuratury Okręgowej), elektronik Józef Zaklikowski oraz Michał Kurek (prywatnie ojciec Piotra - rzecznika prasowego wojewody).

Bydgoszczanie, którzy nie wybierają sie 6 czerwca do Warszawy, mogą wziąć udział w mszy dziękczynnej, która odbędzie się w poniedziałek 7 czerwca w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach. Tego dnia przypada 11. rocznica wizyty papieża Jana Pawła II w Bydgoszczy. Msza rozpocznie się o godzinie 18 i będzie sprawowana przez wielu kapłanów pod przewodnictwem bpa Jana Tyrawy.

Uroczystości 6 czerwca

  • godz. 11-13.30 - msza święta beatyfikacyjna na placu Piłsudskiego w Warszawie
  • godz. 14 - wyjście procesji z pl. Piłsudskiego
  • godz. 18 - zakończenie procesji nabożeństwem przed świątynią na Polach Wilanowskich i wprowadzenie relikwii do Świątyni Opatrzności Bożej
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski