Obchody w gminie Białe Błota rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach. Oprawę mszy przygotował chór „Cantare” z Gminnego Centrum Kultury oraz orkiestra Publicznego Gimnazjum im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach. Później zorganizowano uroczystości przed pomnikiem Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Białych Błotach 1939-1945, delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.
Czym jest patriotyzm?
W Koronowie, na rynku obóz rozbili harcerze, był lazaret wojskowy i gra fabularna o historii miasta. Wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Był przemarsz Ułanów z Klubu Jeździeckiego „Deresz”, a mieszkańcy utworzyli flagę z białych i czerwonych kartek. Następnie przemaszerowano na cmentarz parafialny, gdzie w miejscach pamięci złożono kwiaty. W Bazylice pw. WNMP odbyła się msza św. w intencji ojczyzny. Obchody zakończyły się programem artystycznym w Centrum Kultury Synagoga.
- Patriotyzm to nie tylko pamięć o wydarzeniach historycznych i poległych bohaterach. Patriotyzm to również codzienne postrzeganie współmieszkańców, sąsiadów, to wychowanie dzieci w duchu miłości do Polski, to także radość z nowych inwestycji realizowanych w naszych małych ojczyznach, radość z każdej nowej drogi czy chodnika - mówił podczas rocznicowych obchodów Stanisław Gliszczyński, burmistrz Koronowa.
Gminny Ośrodek Kultury w Osielsku zaprosił do kaplicy pałacu w Żołędowie na wieczór piosenki patriotycznej.
Z kolei w Pałacu Nowym w Ostromecku przypomniano dawne i nowsze pieśni polskie, które na przestrzeni dziejów funkcjonowały w szczególnych okolicznościach jako hymn.
W Brzozie zorganizowano uroczystość pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Wielkiej zaprosił na program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży oraz inscenizacje historyczne.
Rowerami do miejsc pamięci
Stowarzyszenie Rowerowa Brzoza zorganizowało X Rajd Niepodległości. Rowerzyści odwiedzili miejsca pamięci narodowej na terenie sześciu gmin powiatu bydgoskiego. Kwiaty i znicze złożyli w Brzozie, Białych Błotach, Osówcu, Dąbrówce Nowej, Tryszczynie, Borównie - Augustowie, Żołędowie i Osielsku.