MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy zaczęły się Dni Nauki Medicalia - mamy zdjęcia

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W pierwszym dniu Medicaliów odbyły się, m.in., warsztaty "Strzykawka, opatrunek, kaniula i rozmowa z pacjentem" podczas, których dzieci poznawały pracę pielęgniarki.
W pierwszym dniu Medicaliów odbyły się, m.in., warsztaty "Strzykawka, opatrunek, kaniula i rozmowa z pacjentem" podczas, których dzieci poznawały pracę pielęgniarki. Tomasz Czachorowski
Blisko 70 warsztatów w pracowniach i laboratoriach, a nawet możliwość zwiedzenia sali operacyjnej - w środę (22 maja) rozpoczęły się Medicalia - Dni Nauki w Collegium Medicum UMK. Potrwają aż do soboty (25 maja).

Medicalia to coroczna impreza popularyzująca nauki medyczne. Collegium Medicum UMK organizuje ją nieprzerwanie od 2003 r. Pokazy, warsztaty i wykłady mają charakter edukacyjny i nieodpłatny.

Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem Expressu Bydgoskiego, Gazety Pomorskiej i Naszego Miasta Bydgoszcz. Jest wyjątkowa, bo jubileuszowa.

- Collegium Medicum ma 20 lat, jednocześnie obchodzimy 40-lecie medycyny w Bydgoszczy - mówi Agnieszka Milik z Działu Promocji i Komunikacji CM UMK. - To doskonała okazja do podzielenia się z mieszkańcami naszego województwa praktyczną medycyną.

W tym roku organizatorzy Medicaliów postawili przede wszystkim na warsztaty

- Do Medicaliów przygotowywaliśmy się od lutego. Zależało nam, by program był bardzo atrakcyjny i praktyczny, dlatego aż 90 proc. propozycji w czterodniowym programie Medicaliów stanowią właśnie warsztaty - mówi Agnieszka Milik. - Są adresowane przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy interesują się naukami medycznymi, ale też do dzieci z klas I-III szkół podstawowych i seniorów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Na warsztaty obowiązywały zapisy mailowe i telefoniczne. Zainteresowanie nimi przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów.

- Miejsca zapełniły się w mig - mówi Agnieszka Milik. - Na większość z nich praktycznie nie ma już wolnych miejsc. Warsztaty zostały przygotowane przez pracowników naukowych Collegium Medicum UMK i organizowane są w pracowniach i laboratoriach, do których dostęp na co dzień ma personel medyczny i pacjent.

Sporą atrakcją w czasie Medicaliów będzie z pewnością możliwość zwiedzenia sali operacyjnej. Tu będzie można zobaczyć, jak chirurg przygotowuje się do zabiegu, jak przebiera się w odpowiedni strój. Uczestnicy warsztatu poznają też zasady aseptyki i antyseptyki, czyli sterylizacji narzędzi i przygotowania pola operacyjnego. Będzie można dotknąć narzędzi chirurgicznych, poznać ich działanie i przeznaczenie w czasie operacji. Na sali operacyjnej obowiązują pewne zasady postępowania, a nawet poruszania się po niej. O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się właśnie podczas sobotniego warsztatu "Tajemnice i rytuały sali operacyjnej".

Uczestnicy Medicaliów odkrywali tajemnice ludzkiego mózgu i nie tylko

Atrakcji w programie przygotowano znacznie więcej. Już pierwszego dnia (22 maja) zorganizowano aż 22 warsztaty. Można było np. uzyskać wiedzę o dodatkach do żywności, następstwach zdrowotnych ich spożywania oraz poznać skład etykiet. Był też warsztat podczas, którego uczestnicy zgłębiali tajniki chromosomów. Każdy mógł też ułożyć kariogram - graficznie przedstawiony zestaw chromosomów charakterystyczny dla danego gatunku.

Dzieci z klas I-III poznawały z kolei zawód pielęgniarki. Miały okazję obejrzeć, m.in. strzykawki, bandaże, ciśnieniomierz, pulsoksymetr i stetoskop. Mogły też posłuchać bicia serca, zmierzyć ciśnienie krwi, zabandażować nogę lub rękę kolegi.

Starsi uczniowie uczestniczyli natomiast w warsztatach "Anatomia tętniąca życiem: kluczowe struktury, funkcje i patologie układu krążenia", które odbyły się w Katedrze Anatomii Prawidłowej (prosektorium). Z kolei w czasie warsztatów "Niesamowity świat mózgu" można było odkrywać tajemnice neuroanatomii, czyli poznać struktury i funkcje mózgu.

Dużym zainteresowaniem szczególnie seniorów cieszyły się z kolei warsztaty "Jak dbać o szyjny odcinek kręgosłupa? Badanie zakresu ruchów i podstawowe zalecenia profilaktyki". W pierwszym dniu Medicaliów można było też, m.in., dowiedzieć się, jaki wpływ ma temperament na strategie radzenia sobie ze stresem oraz jak e-papierosy wpływają na układ oddechowy człowieka. Oczywiście, ciekawych warsztatów było znacznie więcej.

Pełen program tegorocznych Medicaliów znajduje się na stronie CM UMK. Zobacz tutaj:

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski