
Efektem tego spójnego planu ma być, m.in. obniżenie emisji zanieczyszczeń w dzielnicach , dla których wskaźniki emisyjne są największe (o 10 proc.) czy zmniejszenie liczby dni, w których wartość dopuszczalna została przekroczona (nie mniej niż o osiem procent) dni w roku w stosunku do roku bazowego). Głównym celem projektu, którego zakończenie przewidziane jest do 30.03.2023 r., jest promocja alternatywnych możliwości poprawy jakości powietrza.

Ogrody wertykalne, pionowe, to rozwiązanie stosowane coraz chętniej przez ekologów. Najsłynniejszy europejski przykład takiego połączenie znajdziemy w stolicy Hiszpanii. Zrealizowano go przy wsparciu znanego banku, przy okazji oddawania do użytku innego spektakularnego projektu. CaixaForum to centrum kultury prowadzone przez Fundację „la Caixa”, znajdujące się przy Paseo del Prado w Madrycie. Zostało otwarte 13 lutego 2008 r. przez ówcześnie panującą parę królewską, Juana Carlosa i jego żonę Zofię.

W południowej części placu przy którym stoi oryginalny architektonicznie budynek centrum kultury, znajduje się słynny zielony mur, który pokrywa fasadę przylegającej budowli, co ciekawe, nawet nie opierając się o nią.

Pielęgnowana przez cały rok przez specjalny zespół ogrodników kompozycja składa się z 15 000 roślin z 250 gatunków, posadzonych... bez ziemi i wegetujących jedynie w oparciu o wodę i nawozy. Bydgoskie realizacje są przy ścianie hiszpańskiej zaledwie „ściankami”, można jednak przyjąć, że został zrobiony krok we właściwą stronę...