Uroczystość odbyła się w czwartek, 4 lipca w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Wśród gości byli m.in. Rafał Bruski, prezydent grodu nad Brdą oraz Monika Matowska, przewodnicząca Rady Miasta.
Rowerowa Stolica Polski (RSP) to rywalizacja, której pomysł narodził się w Bydgoszczy. Początkowa była to inicjatywa lokalna, a w 2019 roku stała się ogólnopolską. Polega na tym, by od 1 do 30 czerwca jeździć jak najwięcej na rowerze, zliczać przejechane dystanse za pomocą specjalnej aplikacji, jednocześnie wybierając miasto, dla którego chce się „kręcić”. Liczyły się przejazdy do szkoły, pracy czy dłuższe wycieczki.
Organizatorzy - by było sprawiedliwie - opracowali specjalny algorytm, który przyznawał punkty uwzględniając nie tylko pokonane kilometry, ale też liczbę mieszkańców czy długość ścieżek rowerowych.
O miano Rowerowej Stolicy Polski walczyły w tym roku 53 miasta i 95 gmin, które zgłosiły się do rywalizacji, w oddzielnych kategoriach. Po raz trzeci rzędu tytuł RSP wśród miast wywalczyła Biała Podlaska (według aplikacji 26425,02 pkt i 1442304,31 km). Drugie miejsce zajęły Puławy, a trzecie Gniezno.
Metropolia Bydgoszcz (Miasto Bydgoszcz wraz z gminami należącymi do Metropolii) uplasowała się na 10. miejscu – aplikacja pokazuje 3750,20 pkt i 2219634,92 km.
Swój wkład w tak doskonały rezultat mieli dziennikarze i pracownicy bydgoskiego oddziału Polska Press Grupy. 11-osobowa ekipa pokonała 6151 kilometrów, co przełożyło się na 10,39 pkt. Liderami było troje przedstawicieli działu online, którzy przekroczyli granicę 1000 km: Mikołaj Romanowski (1763), Magdalena Walczak-Grudzka (1610) oraz Jakub Stykowski (1097).
To też może Cię zainteresować
Niektórzy polscy rowerzyści podjęli próbę bicia niebotycznych wyników, jak 10.000 km w ciągu miesiąca. Dwóm cyklistom to się udało. Rekordzistą Polski w miesięcznej liczbie pokonanych kilometrów został Krzysztof Fechner (10.044,83 km). Niewiele gorszy był Jacek Kwiatkowski z Torunia („kręcił” dla Łysomic).
– Chciałbym się zrzec nagrody za pierwsze miejsce, ponieważ jestem ambasadorem imprezy. Poza tym, nie jechałem dla pieniędzy - mówił Krzysztof Fechner, który każdego dnia pokonywał średnio ok. 330 kilometrów. - Głównym celem podjęcia przeze mnie tego wyzwania było zachęcenie innych do jazdy na rowerze, mam nadzieję, że się to w jakimś stopniu udało. Niech nagrody trafią do kolejnych zawodników.
Najaktywniejszą gminą według rankingu w aplikacji – po raz drugi z rzędu – okazał się Otyń (woj. lubuskie). Na drugi stopień podium wjechało podbydgoskie Świekatowo, a na najniższym uplasowały się Łysomice (woj. kujawsko-pomorskie).
Spotkanie w Teatrze Kameralnym było też okazją do wymiany doświadczeń. O swoich pomysłach na angażowanie mieszkańców w takie wydarzenia, jak RSP opowiadali przedstawiciele Zielonej Góry, Białogardu, Murowanej Gośliny oraz Kołobrzegu.
Na zakończenie wręczono nagrody dla najlepszych miast, gmin i rowerzystów. Oprócz pucharów, do czołowych miejscowości trafiły stacje naprawy rowerów. W klasyfikacjach indywidualnych można było liczyć na vouchery, gadżety czy kosmetyki. Łączna wartość nagród przekroczyła w tym roku 100 tys. zł.
