Zobacz wideo: Bez maseczek na świeżym powietrzu? Są nowe informacje
Jak wynika z raportu Kulczyk Foundation, spośród 1,9 mld menstruujących osób na świecie ponad 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu. Brak dostępu do podpasek i toalet oraz niedostatek potrzebnej wiedzy to tylko niektóre czynniki, które uniemożliwiają kobietom dbanie o higienę w czasie miesiączki.
– Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością. To oburzające, że dziewczęta na całym świecie nie mają szans na lepszą edukację, a kobiety na pójście do pracy, bo są zbyt biedne, aby mieć okres. Zbyt długo zaniedbywano działania na rzecz rozwiązania tego problemu – mówi Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation.
Studenci z Bydgoszczy wspierają kobiety
Jak dodaje prezes Fundacji, zadania na temat ubóstwa menstruacyjnego pokazują, że problem ten jest zaniedbywany od dekad – brakuje danych potrzebnych do znalezienia możliwie efektywnego sposobu niesienia pomocy kobietom i dziewczynkom cierpiącym z powodu tego zjawiska.
Bydgoscy studenci alarmują, że w Polsce co 5. kobieta lub dziewczynka ma problem z dostępem do odpowiednich środków higieny menstruacyjnej. 6 proc. badanych w ogóle nie stać na podpaski czy tampony, a 39 proc. kobiet z ubogich domów musiało zrezygnować z zakupu środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków.
- Te dane obrazują jak niewiele wsparcia kobiety otrzymują w tak podstawowych aspektach życia - podkreśla Aleksandra Grabarczyk z IFMSA.
By wyjść naprzeciw tym potrzebom, studenci z bydgoskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (IFMSA Poland) wraz z samorządem studenckim Collegium Medicum UMK organizują akcję „Studenci Kobietom”, w ramach której mieszkańcy mogą przekazać środki higieny menstruacyjnej, a dzięki temu realnie przyczynić się do poprawy sytuacji potrzebujących kobiet.
Zbiórka środków higieny menstruacyjnej w Bydgoszczy
Potrzebne są podpaski, tampony, wkładki higieniczne, nawilżane chusteczki do higieny intymnej oraz maszynki do golenia.
- Wszystkie artykuły trafią dziewcząt z Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bydgoszczy, kobiet bezdomnych, podopiecznych Przychodni Studenckiej "Otwarte Drzwi", ludzi na życiowym zakręcie, którzy z różnych względów nie mają dostępu do podstawowych środków higieny menstruacyjnej - zapowiadają organizatorzy akcji.
Wszystkie środki można przekazywać do Biblioteki Collegium Medicum UMK na ul. Marii Skłodowskiej Curie 9 (obok szatni studenckiej) jeszcze do piątku, 14 maja.
