Do Bydgoszczy na zaproszenie Zarządu Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego przyjechali, m.in., profesorowie uniwersytetów z Włoch, Niemiec, Szwajcarii, Gruzji czy Rumunii. Całe wydarzenie odbywa się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym, natomiast inauguracja miała miejsce w Operze Nova.
- Ultrasonografia obecna jest w wielu dziedzinach medycyny od medycyny ratunkowej poprzez np. laryngologię, kardiologię, ginekologię, chirurgię dziecięcą aż po urologię, dlatego w Zjeździe uczestniczą lekarze różnych specjalności - podkreśla dr hab. n. med. Janusz Tyloch, prof. UMK, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.
Bydgoszcz w roli gospodarza Zjazdu PTU
Bydgoszcz po raz pierwszy w ponad 30-letniej działalności Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego jest gospodarzem Zjazdu PTU.
- Starania, aby odbył się on właśnie w mieście nad Brdą trwały od 2014 roku - mówi dr hab. n. med. Janusz Tyloch, prof. UMK. - Spotkanie w Bydgoszczy planowane było w 2018 r., ale w związku z organizacją Europejskiego Zjazd Federacji Towarzystw Utrasongraficznych w Polsce, a konkretnie w Poznaniu, przesunięto zjazd w Bydgoszczy na 2020 rok, wtedy jednak przeszkodził Covid.
W 2021 r. Zjazd PTU zorganizowano w wersji online.
- Teraz wracamy do tradycyjnej formuły stacjonarnych spotkań i cieszę się, że ma to miejsce w Bydgoszczy, która ma swój wkład w rozwój polskiej ultrasonografii - mówi dr hab. n. med. Janusz Tyloch, prof. UMK. - To właśnie nieżyjący już wybitny radiolog prof. Zdzisław Boroń był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Poza tym w Bydgoszczy w 1987 roku - wtedy jako skrypt Akademii Medycznej w Bydgoszczy - ukazał się pierwszy w Polsce podręcznik ultrasonografii.
W czasie Zjazdu PTU, który potrwa w Bydgoszczy do soboty (9 września), jego uczestnicy zajmą się zagadnieniami szeroko pojętej diagnostyki ultrasonograficznej narządu ruchu, ginekologii, urologii, pediatrii, endokrynologii i innych dziedzin medycyny. Szczególną uwagę organizatorzy chcą poświęcić nowym technikom diagnostycznym obejmującym, m.in., zastosowanie środków kontrastowych oraz badań metodą elastografii.
Sesje plenarne, naukowe oraz warsztaty szkoleniowe
- Stacjonarna forma spotkania umożliwi nam konfrontację i wymianę doświadczeń, wiedzy i umiejętności z innymi oraz zapoznanie się z postępami w technice obrazowania - mówi dr hab. n. med. Janusz Tyloch, prof. UMK. - Będzie możliwość uczestnictwa w sesjach plenarnych, naukowych, a także w warsztatach szkoleniowych i sesjach firmowych. Do udziału w Zjeździe zaprosiliśmy też młodych lekarzy, dla których będzie to doskonała okazja do poszerzania wiedzy i korzystania z doświadczeń starszych kolegów. Swoją sesję będą mieli też studenci.
Na uczestników Zjazdu PTU czeka też nie lada gratka.
- Obchodzimy w tym roku 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika, dlatego lekarze i studenci biorący w Zjeździe będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć kopię dzieła Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" - mówi dr hab. n. med. Janusz Tyloch, prof. UMK. - To niesamowite dzieło. Zawiera mnóstwo tabel, wykresów, obliczeń. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko powstało, gdy na świecie nie było komputerów.
Zobacz wideo: Jak zadbać o zdrowe odżywianie. Radzi NFZ w Bydgoszczy
