MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy powstanie delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zamiast oddziału zamiejscowego

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Zamiast oddziału zamiejscowego ABW w Bydgoszczy od 1 lipca zacznie działać delegatura, zlikwidowana w 2017 roku. Na zdjęciu - siedziba ABW w Bydgoszczy przy ul. Ogińskiego
Zamiast oddziału zamiejscowego ABW w Bydgoszczy od 1 lipca zacznie działać delegatura, zlikwidowana w 2017 roku. Na zdjęciu - siedziba ABW w Bydgoszczy przy ul. Ogińskiego Dariusz Bloch
Od 1 lipca w Bydgoszczy zacznie działać na powrót delegatura Agencji Bezpieczeństwa wewnętrznego zamiast jedynie oddziału zamiejscowego ABW w Gdańsku. Czy oznacza to wzrost liczby funkcjonariuszy - nie wiadomo.

Na mapę Polski wrócą zlikwidowane w 2017 roku delegatury wojewódzkie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Obecnie jest ich sześć, a po zmianach - razem z centralą w Warszawie - będzie ich piętnaście. Decyzję w tej sprawie podpisał premier Donald Tusk.

Przypomnijmy, że w Bydgoszczy do tej pory jeszcze działa zamiejscowy oddział ABW podlegający pod Gdańsk. Zgodnie z rozporządzeniem, Delegatura ABW w Bydgoszczy rozpocznie pracę 1 lipca br.

- Zarządzenie nie reguluje kwestii struktury zatrudnienia nowo tworzonych placówek terenowych ABW - informuje Tomasz Siemoniak, koordynator służb specjalnych.

Dlatego czy struktura zatrudnienia w Bydgoszczy ulegnie zmianie, np. poprzez przyjęcie nowych funkcjonariuszy, nie wiadomo.

Pod koniec zeszłego roku minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak na portalu X poinformował, że rozpoczęły się prace nad jak „najszybszym przywróceniem zlikwidowanych przez rząd PiS delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w większości miast wojewódzkich”. - Szczególnie priorytetowe jest pilne odtworzenie delegatur ABW w Rzeszowie i Olsztynie - stwierdził.

Wracają więc delegatury ABW w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Do tej pory – oprócz centrali ABW w Warszawie - w strukturze agencji pozostały jedynie delegatury w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu.

Z nowych struktur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zniknęło Centrum Prewencji Terrorystycznej, które zajmowało się profilaktyką terrorystyczną. Były tam organizowane były m.in. szkolenia dla funkcjonariuszy i pracowników służb specjalnych, a także organów administracji publicznej oraz innych podmiotów. Zostaną za to departamenty bezpieczeństwa teleinformatycznego, kontrwywiadu, postępowań karnych, ochrony informacji niejawnych, wsparcia operacyjno-technicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego i audytu, zagrożeń strategicznych oraz informacji, analiz i prognoz. W agencji działać również będzie biuro badań kryminalistycznych. Pozostanie też Centrum Antyterrorystyczne oraz Centralny Ośrodek Szkolenia i Edukacji.

Przypomnijmy, że przy udziale ABW w Bydgoszczy kilka lat temu zatrzymano dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych i oszustw w zakresie podatku VAT w obrocie biopaliwami oraz praniem brudnych pieniędzy pochodzących z tego procederu. Szacowane straty Skarbu Państwa wynoszą co najmniej 120 mln zł.

Zatrzymano też właścicieli zakładów z Lniana i urzędnika z Warszawy pod zarzutem korupcji. Biznesmeni mieli przekupić urzędnika, żeby uzyskać dostęp do funduszy unijnych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera