– Dziękuję za zaangażowanie i przyjęcie zaproszenia do rywalizacji. W zamyśle Rowerowa Stolica Polski to połączenie rywalizacji z rekreacją. Część osób rzeczywiście tak to traktuje, a część podeszła bardzo profesjonalnie i kilometry wykręcone dla swoich drużyn to niebotyczne ilości – bardzo gratuluję – mówił podczas otwarcia uroczystości Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
W tegorocznej rywalizacji wzięły udział 62 miasta prezydenckie i 90 gmin. W zabawie uczestniczyło ponad 70 tys. osób, którzy łącznie przejechali 12 milionów kilometrów. Rowerzyści w ramach rywalizacji kręcą kilometry na całym świecie. Przykładem jest Krzysztof Fechner, 43-latek z Zielonej Góry, który pokonał blisko 5 tys. km na trasie z Los Angeles do Waszyngtonu.
W klasyfikacji miast open w czerwcu najlepiej wypadła Biała Podlaska, gdzie wykręcono ponad 1,1 mln km. Drugie miejsce zajęły Puławy (570 tys. km), a trzecie Gniezno (538 tys. km). – Nieustannie zachwyca mnie aktywność mieszkańców Białej Podlaskiej i okolic. Jestem z nich wszystkich dumny i wdzięczny za to, że możemy być częścią tej rowerowej rodziny – powiedział Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej. Jak dodał, z zazdrością patrzy na Bydgoszcz, która pierwsza wpadła na tak genialny pomysł i zaangażowała do rywalizacji całą Polskę. Najlepszą gminą był Otyń (269 tys. km), który wyprzedził Łysomice i Kolsko.
– Mieszkańcy naszej gminy do tej pory kręcili kilometry dla Nowej Soli. Teraz, gdy mogliśmy wystartować w rywalizacji gmin, to wiedzieliśmy, że musimy do niej przystąpić. Jestem dumna, że udało nam się zwyciężyć – nie kryła radości Barbara Wróblewska, burmistrz Otynia.
W rywalizacji prowadzono również oddzielne klasyfikacje, w zależności od liczby mieszkańców miasta. Wyróżnienia otrzymali:
- do 50 tys. mieszkańców – Puławy,
- 50-65 tys. – Biała Podlaska,
- 65-100 tys. – Nowa Sól,
- 100-200 tys. – Gorzów Wielkopolski,
- powyżej 200 tys. – Metropolia Bydgoszcz.
W klasyfikacji indywidualnej pań najlepsza w miastach i gminach była Bogusława Mogielnicka. W pierwszej kategorii wyprzedziła Urszulę Awerczuk oraz Mariolę Krzywicką, a w drugiej Iwonę Wieluńską oraz Lucynę Jaroć. W miastach wśród panów brylowali Kazimierz Mucha (8,3 tys. km), Mirosław Łobodziński i Michał Kaczyński, a w gminach Witosław Szczepankiewicz, Marek Kwieciński oraz Krzysztof Fechner.
Najlepsi uczestnicy zabawy otrzymali m.in. vouchery do sklepu internetowego centrumrowerowe.pl. Zwycięskie miasta i gminy oprócz pamiątkowych pucharów wrócą do siebie z samoobsługowymi stacjami napraw rowerów. Podczas podsumowania akcji w Teatrze Kameralnym rozmawiano również o rozwoju infrastruktury i imprez rowerowych w Polsce.
