Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy działa grupa wsparcia dla rodziców dzieci i nastolatków w depresji

Dorota Witt
Dorota Witt
Depresja dotyka zarówno małe dzieci, jak i nastolatki. Kiedy choruje dziecko, wsparcia potrzebuje cała rodzina.
Depresja dotyka zarówno małe dzieci, jak i nastolatki. Kiedy choruje dziecko, wsparcia potrzebuje cała rodzina. www.pixabay.com
Jak pomóc dziecku w depresji, by mu nie zaszkodzić? Jak z nim rozmawiać? Jak reagować, gdy dzieje się coś niepokojącego? Rodzice dzieci i nastolatków w depresji poznają odpowiedzi na te i inne pytania podczas programu „Jak mądrze wspierać nastolatka – grupa wsparcia dla rodziców dzieci i nastolatków w depresji”, który przygotowała Poradnia Terapeutyczna dla Dzieci i Młodzieży Inspiracja w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo nad wodą. To musisz wiedzieć!

Program „Jak mądrze wspierać nastolatka – grupa wsparcia dla rodziców dzieci i nastolatków w depresji” ma podnieść poziom wiedzy oraz świadomości społecznej na temat depresji i pomóc rodzicom mądrze im pomagać. Udział w spotkaniach grupy jest dla uczestników bezpłatny.

- Depresja wśród dzieci i młodzieży nie jest nowym, szokującym zjawiskiem, nie jest chorobą, na którą akurat teraz zapada więcej młodych ludzi. Teraz po prostu więcej o niej mówimy, łatwiej ją zauważamy i w końcu poważniej traktujemy, a dodatkowo pandemia problem uwypukliła - mówi Katarzyna Głowacka, psychoterapeutka z Poradni Inspiracja, współautorka programu „Jak mądrze wspierać nastolatka – grupa wsparcia dla rodziców dzieci i nastolatków w depresji”, na którego realizację przyznano grant z miasta Bydgoszczy.

Zdaniem specjalistki często niedostatecznie wspiera się rodziców dzieci i nastolatków z depresją, a to niezwykle ważne w terapii chorego. - Istotnym aspektem, o którym łatwo zapominamy, jest fakt, że kiedy choruje jeden członek rodziny, tak naprawdę choruje cała rodzina, a skoro wszyscy członkowie rodziny są zaangażowani w chorobę, skoro ona na nich wpływa, rodzina powinna być też zaangażowana w proces leczenia, by ten był kompleksowy - mówi Katarzyna Głowacka. - Depresja u dzieci i młodzieży ma różne źródła, czasem jest nim środowisko najbliższych, czyli rodzina, czasem szkoła, relacje z rówieśnikami. A jeśli rodzice mają wpływ na stan dziecka, oni także powinni być objęci terapią. Praca ze specjalistą pomoże im uporządkować problematyczne kwestie, samemu jest często trudno to zrobić.

Poradnia Terapeutyczna dla Dzieci i Młodzieży Inspiracja w Bydgoszczy

W Bydgoszczy drugiej takiej grupy wsparcia nie ma. A potrzeby są duże, o czym świadczy to, ile osób zgłosiło się do programu, po ogłoszeniu naboru - nie dla wszystkich rodziców znalazło się miejsce w grupie wsparcia, która lada dzień weźmie udział w pierwszym warsztacie.

Czego dowiedzą się podczas spotkań rodzice dzieci i nastolatków z depresją?
- Przede wszystkim naucza się rozmawiać, będą wiedzieli, jak wykazać się uważnością na to, co przeżywa dziecko, co się z nim dzieje, opracujemy, jak to nazywam, system wczesnego reagowania - by dać rodzicom kompetencje do tego, by mogli sprawnie, adekwatnie reagować na niepokojące sygnały, pomówimy też o emocjach, nauczymy się zarządzać nimi, dowiemy się, jak działają - mówi Katarzyna Głowacka.

  • Powstaną kolejne grupy wsparcia dla rodziców dzieci i młodzieży w depresji. Już można zgłaszać chęć uczestniczenia w nich, spotkania rozpoczną się we wrześniu.
  • Kontakt: Poradnia Terapeutyczna dla Dzieci i Młodzieży Inspiracja, Bydgoszcz, ul. Thommee 1; tel. 514 156 813 lub 662 288 613.
  • Wkrótce też rozpocznie się nabór chętnych dzieci i młodzieży do udziału w programie antydepresyjnym, który także będzie mógł zostać przeprowadzony dzięki miejskiemu wsparciu. Szczegóły pojawią się na stronie www.poradniainspiracja.pl.

Dla kogo jest grupa wsparcia rodziców dzieci i młodzieży w depresji?

Choroba nigdy nie dotyka jednej osoby w rodzinie. Zawsze oddziałuje na wszystkich jej członków. Kto może zgłosić swój udział do grupy wsparcia, która zacznie spotkania we wrześniu?
Rodzice i opiekunowie osób w wieku 7 – 19 lat, które przeżywają kryzys psychiczny, doświadczają depresji, zniechęcenia, brak im sił.

Udział w spotkaniach grupy wsparcia pomoże rodzicom:

  • dowiedzieć się więcej o rozwoju nastolatków, a także kryzysach psychicznych i depresji;
  • zrozumieć, z czym boryka się ich dziecko i jakiego wsparcia może potrzebować;
  • przyjrzeć się własnym emocjom, które wywołuje kryzys psychiczny dziecka;
  • wymienić doświadczeniami z innymi rodzicami nastolatków w kryzysie psychicznym;
  • zrozumieć, jaką rolę w kryzysach psychicznych odgrywają pozytywne relacje;
  • osobiście poczuć jak działa pełne empatii, mądre wsparcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo