Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W bydgoskim Szpitalu Miejskim uroczyście otwarto wczoraj nowoczesne Centrum Rehabilitacji [ZDJĘCIA]

Katarzyna Słomska
Szpital odwiedził m.in. kandydat na posła do europarlamentu z naszego regionu, były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski (na zdjęciu ćwiczy na orbitreku), który gratulował władzom szpitala zaradności.
Szpital odwiedził m.in. kandydat na posła do europarlamentu z naszego regionu, były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski (na zdjęciu ćwiczy na orbitreku), który gratulował władzom szpitala zaradności. Dariusz Bloch
To dobra wiadomość, szczególnie dla osób chorych neurologicznie, np. po udarach. Na oddziale rehabilitacji, który wchodzi w skład Centrum rehabilitacji, będą mieli możliwość powrotu do sprawności ruchowej.

Nowe Centrum Rehabilitacji w Szpitalu Miejskim w Bydgoszczy oferuje pacjentom różnego rodzaju zabiegi m.in.: fizjoterapię, kinezyterapię i terapię zajęciowa. Szpital pacjentom neurologicznym zapewnia również opiekę psychologa i logopedy.
[break]
Więcej sprzętu i łóżek
- Dzięki centrum w naszym szpitalu podwoiła się liczba łóżek dla pacjentów wymagających hospitalizacji, teraz na oddział możemy przyjąć 25 chorych - mówi
dr n. med. Łukasz Sielski, kierownik Centrum Rehabilitacji. - Są to najczęściej osoby po udarach mózgu, które wracają u nas do sprawności przez kilka tygodni, czasem nawet miesięcy.
W Centrum Rehabilitacji, poza oddziałem szpitalnym, znajdują się także poradnia oraz zakład fizjoterapii. - W związku z tym dostaliśmy więcej pieniędzy na wykonywanie zabiegów oraz porady - mówi dr Łukasz Sielski.
We wczorajszym otwarciu centrum wziął udział m.in. kandydat na posła do europarlamentu z naszego regionu, były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski, który gratulował władzom szpitala zaradności. - Jestem pod dużym wrażeniem tego obiektu. Osoby, które twierdzą, że służba zdrowia jest w naszym kraju na kiepskim poziomie, powinny odwiedzić budynek Miejskiego Szpitala w Bydgoszczy.
- Wiem, że jeszcze trzy lata temu placówka miała poważne kłopoty finansowe, które jednak nowa dyrekcja potrafiła wyprowadzić na prostą w ciągu jednego roku - stwierdził były wicepremier. - Rehabilitacja jest kluczowym etapem powrotu do zdrowia, sam przekonałem się niedawno o tym na własnej skórze. Tym bardziej się cieszę, że udało się stworzyć to centrum.
- Szpital Miejski jest mi bliski, ponieważ jest to miejsce, gdzie przyszedłem na świat - mówił na otwarciu prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Wiem, że dyrekcja już planuje kolejną modernizację - tym razem na oddziale chirurgii.
Pacjenci mogą korzystać z bogatej oferty metod rehabilitacyjnych. - W leczeniu stosujemy nowoczesne i sprawdzone metody, m.in. terapię manualną, neuromobilizacje, terapię tkanek miękkich oraz terapię biofeedback (sprzężenie zwrotne) - mówi dr Łukasz Sielski. - A także zabiegi fizykoterapeutyczne: laser, pole magnetyczne, krioterapię, lampy solux, terapię skojarzoną, ultradźwięki, elektroterapię czy hydroterapię.
Nowe urządzenia typu COMBI pozwalają na wykonywanie zabiegów fizykoterapeutycznych, również terapii skojarzeniowej - np. elektrofonoforezy. Od tego roku dostępna jest w szpitalu również: hydroterapia, krioterapia miejscowa oraz diatermia krótkofalowa.
Pani Halina Porębska na oddziale rehabilitacyjnym jest od kilku dni. - Trafiłam tu, ponieważ miałam udar, który, niestety, pozostawił po sobie ślady. Mam niesprawną nogę, teraz przez trzy tygodnie pod okiem rehabilitantów będę wracała do zdrowia. Takie oddziały są bardzo potrzebne, mam tu opiekę, mogę ćwiczyć na wszystkich dostępnych urządzeniach.
Małgorzata Włodarczyk, starszy technik fizjoterapii w Szpitalu Miejskim, oprowadziła nas po gabinetach, w których wykonuje się zabiegi. - Pacjenci szczególnie chwalą sobie, przynoszące im ulgę w bólach kręgosłupa, zabiegi, które polegają na wysyłaniu impulsów o różnej sile - powiedziała „Expressowi”.
To nie koniec zmian
Jak informuje Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego, w najbliższym czasie planowane jest rozszerzenie oferty rehabilitacyjnej o zajęcia na świeżym powietrzu. - Wykorzystując piękne położenie naszej lecznicy postanowiliśmy stworzyć terenoteriapię z kijkami, czyli nordic walking.
Poza tym, w szpitalu zmodernizowany ma być też oddział chirurgii.
- W planach jest też również otwarcie ośrodka wczesnej interwencji dla dzieci. Najmłodsi chorzy, np. na porażenie mózgowe, będą mogli korzystać tam z rehabilitacji od narodzin aż do 18. roku życia
- mówi dr Łukasz Sielski.
Remont i zakup wyposażenia kosztował szpital pół miliona złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!