https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga rodzice! Minister Zdrowia zdecydował o wprowadzeniu nowych obowiązkowych szczepień

Hanna Walenczykowska
Obowiązkowe szczepienia dzieci wprowadzona zostaną od 1 stycznia 2017 roku.
Obowiązkowe szczepienia dzieci wprowadzona zostaną od 1 stycznia 2017 roku. Polska Press
Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie dotyczące obowiązkowych szczepień przeciw zakażaniem wywoływanym przez pneumokoki. Obowiązkiem tym zostaną objęte dzieci, które urodzą się po 1 stycznia 2017 roku.

Obowiązek szczepień wiąże się z dążeniem do uzyskania maksymalnej ochrony przed zakażeniem, a w dalszej perspektywie - przypomina Ministerstwo Zdrowia na swoich stronach internetowych: "Do zlikwidowania poszczególnych chorób zakaźnych. Poddanie szczepieniom wysokiego odsetka osób (powyżej 90 proc.), gwarantuje zahamowanie krążenia drobnoustroju i ochronę osób nie tylko zaszczepionych, lecz także tych, które z jakichkolwiek powodów nie zostały zaszczepione. W Polsce szczepienia obowiązkowe są realizowane według kalendarza szczepień u pacjentów do 19. roku życia oraz u osób szczególnie narażonych (np. studentów medycyny, pracowników ochrony zdrowia)."

Obecnie do grupy szczepień obowiązkowych należą szczepienia przeciwko:

  • gruźlicy,
  • błonicy,
  • krztuścowi,
  • polio (poliomyelitis),
  • odrze,
  • śwince,
  • różyczce,
  • tężcowi,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B),
  • zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B (Hib).

W przypadku osób z grup podwyższonego ryzyka także przeciwko: pneumokokom, ospie wietrznej, błonicy, tężcowi i wściekliźnie.

Ponadto, obowiązkowymi szczepieniami zostaną objęte także dzieci, które urodzą się po 1 stycznia 2017.

Ministerstwo informuje, że w grupie narażonej w sposób szczególny na zakażenie pneumokokami są dzieci m.in.:od 2 miesiąca życia do ukończenia 5 roku życia, po urazie lub z wadą ośrodkowego układu nerwowego, przebiegającymi z wyciekiem płynu mózgowordzeniowego, zakażone HIV, po przeszczepieniu szpiku.

W ustawie budżetowej na 2016 r. na cały program szczepień ochronnych zagwarantowano łącznie 140 mln zł.

Szczepienie na grypę - dlaczego co roku i dla kogo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
julka
nareszcie, a już bałam sie, że nie będzie tych darmowych szczepień, bo tak milczeli uparcie w tym temacie. Planuję jeszcze dziecko, więc może akurat się załapiemy :)
R
Rychu

Każdy rodzic staje przed dylematem dot. szczepień, tyle się słyszy o szkodliwości szczepionek (autyzm). Moja półtora roczna córka KAŻDĄ szczepionkę okupywała gorączkami, bólami i płaczem. Niestety wiedząc, że poślemy ją do żłobka, podjęliśmy decyzję o zaszczepieniu jej również na pneumokoki. Była to dobra decyzja bo Nasza córka jako jedyna oparła się jelitówce, która zaatakowała mój dom. Ja z żoną "umieraliśmy" a nasza córka szalała wokół nas cała i zdrowa. Nasi znajomi nie mieli tych ostatnich szczepień i niestety ich córka wylądowała w szpitalu. A najgorszym przeżyciem dla rodzica jest pobyt jego dziecka w szpitalu i patrzenie na jego ból i cierpienie. Drugą ważną sprawą jest oczywiście jest to aby szczepionka ta była dobrej jakości i bezpieczna dla dziecka.

z
zmartwiona mama

Lobby farmaceutyczne trwa w najlepsze. Kto odpowie za ewentualne powikłania po szczepieniu ?

o
ola

Czy w  Polsce wybuchła epidemia chorób spowodowanych pneumokokami ?

Ile  szcepionek jeszcze nam wciśnie ta farmakologiczna mafia pseudo doktorków?

 

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski