Alkohol, papierosy, narkotyki – o tym, że powinno się ich unikać w czasie ciąży, wie każdy, ale nie każdy wie, czym grozi kontakt z tymi substancjami.
Ciąża to wyjątkowy stan kobiecego organizmu, dlatego oczywiste jest, że w czasie jej trwania konieczne jest szczególnie dbanie o siebie. To zaś oznacza m.in. konieczność zrezygnowania z pewnych rzeczy, które mogą zaszkodzić dziecku.
Nie każdej kobiecie udaje się też wytrwać bez nich w czasie ciąży i nawet jeśli zdają sobie sprawę z tego, że postępują źle, sięgając w czasie ciąży po kieliszek czy papierosa, nie potrafią z nich zrezygnować. Tymczasem są to bardzo niebezpieczne dla dziecka czynniki teratogenne.
Przeczytaj także: Noworodek zmarł przez pocałunek. Teraz mamy także w Polsce ostrzegają rodziców
Alkohol w ciąży w pierwszych 3-5 tygodniach ciąży powoduje największe uszkodzenia układu nerwowego oraz mózgu. W tym czasie wiele kobiet pije alkohol, nie wiedząc, że są w ciąży. Pity w trzecim trymestrze może doprowadzić do przedwczesnego porodu oraz znacząco spowolnić rozwój dziecka.
Palenie tytoniu powoduje o wiele większe ryzyko wad rozwojowych, możliwe są m.in. problemy z przewodem pokarmowym, zajęcza warga, niewykształcone lub zdeformowane kończyny, wytrzewienie.
Palenie marihuany w ciąży powoduje, że noworodki rodzą się ospałe, a w późniejszym życiu mają trudności w skupieniu uwagi oraz w kojarzeniu werbalnym; marihuana może także uszkadzać geny, co powoduje wady wrodzone, choroby wzroku oraz nowotwory u dzieci
Czym jeszcze mamy mogą zaszkodzić swojemu dziecku? Zobacz w poniższej galerii >>>
Jesteś w ciąży? Tym poważnie zaszkodzisz dziecku!
UWAGA! Niektóre leki zawierają tak silne czynniki teratogenne, że nie powinno się zachodzić w ciążę również przez pewien czas po ich stosowaniu. To m.in.:
- etretynat (tigason) – powinno się stosować antykoncepcję do dwóch lat po zakończeniu leczenia
- acytretyna (neotigason) powinno się stosować antykoncepcję do trzech lat po zakończeniu leczenia
- izotretynoina (kwas 13-cis-retinowy) – powinno się stosować antykoncepcję na miesiąc przed, w trakcie i na miesiąc po leczeniu
