MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie badania prenatalne, finansowane przez NFZ w Kujawsko-Pomorskiem, przysługują każdej kobiecie w ciąży

Grażyna Rakowicz
Grażyna Rakowicz
Przyszłe mamy mogą bezpłatnie wykonać badania prenatalne, w ramach umowy z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w Bydgoszczy.
Przyszłe mamy mogą bezpłatnie wykonać badania prenatalne, w ramach umowy z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w Bydgoszczy. unsplash.com
Od 5 czerwca 2024 - w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez NFZ - wszystkim kobietom w ciąży, bez względu na wiek - przysługuje diagnostyka prenatalna.

W Kujawsko-Pomorskiem jest 7 placówek, w których przyszłe mamy mogą bezpłatnie wykonać badania prenatalne, w ramach umowy z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w Bydgoszczy. W 2023 roku, skorzystało z nich w regionie - 4989 kobiet.

Badania prenatalne finansuje NFZ
Badania prenatalne są wykonywane przed porodem i służą diagnostyce dzieci w życiu płodowym. Pozwalają na wczesne wykrycie u nich chorób lub wad, jeszcze w okresie prenatalnym, takich jak:

  • zespół Downa
  • zespół Turnera
  • zespół Edwardsa
  • zespół Klinefeltera
  • fenyloketonuria
  • hemofilia
  • mukowiscydoza
  • wrodzona łamliwość kości
  • rdzeniowy zanik mięśni
  • dystrofia mięśniowa.

Jak wskazują medycy, jest to o tyle istotne, że leczenie niektórych z tych wad można rozpocząć już na etapie ciąży lub przygotować się do odpowiedniej terapii po urodzeniu dziecka.

Od 5 czerwca tego roku w ramach Programu Badań Prenatalnych wszystkie kobiety w ciąży mogą przeprowadzić bezpłatną diagnostykę prenatalną, finansowaną przez NFZ.- Bez względu na wiek. Aby zgłosić się do poradni ginekologiczno-położniczej, która realizuje ten program należy wziąć ze sobą skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę lub z wcześniejszego etapu programu, wyniki badań i dokument tożsamości – informuje Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy K-P OW NFZ w Bydgoszczy.

Jakie badania prenatalne?
Jak podkreśla się w programie NFZ, nieinwazyjne badania prenatalne są całkowicie bezpieczne - zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. "Nie ingerują w środowisko płodu, a ich wykonanie nie prowadzi do powstania żadnych powikłań". Do badań tych zalicza się ultrasonografię (USG) i testy biochemiczne z krwi - to na nich opiera się przesiewowa diagnostyka prenatalna.

Z kolei badania prenatalne inwazyjne - jak amniopunkcja genetyczna, biopsja kosmówki czy kordocenteza mają "zweryfikować nieprawidłowy lub niejednoznaczny wynik badania prenatalnego, uzyskany metodą nieinwazyjną" - wskazuje się w programie NFZ. Podczas badań inwazyjnych pobiera się do analizy płyn owodniowy, lub fragmenty tkanek płodu.

- Natomiast, gdy konieczna jest pogłębiona diagnostyka, to przyszła mama – w ramach programu - uzyska poradę genetyczną czy otrzyma skierowanie na pobranie materiału płodowego do badań genetycznych w danym ośrodku specjalistycznym, realizującym odpowiedni rodzaj świadczeń - dodaje rzecznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie badania prenatalne, finansowane przez NFZ w Kujawsko-Pomorskiem, przysługują każdej kobiecie w ciąży - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski