https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga kierowcy. Zobaczcie, co grozi za ucieczkę przed policją!

Mariusz Michalak
W kodeksie karnym obowiązuje nowy rodzaj przestępstwa drogowego. To niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego.
W kodeksie karnym obowiązuje nowy rodzaj przestępstwa drogowego. To niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego. Tomasz Czachorowski
W kodeksie karnym obowiązuje nowy rodzaj przestępstwa drogowego. To niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego.

Jeżeli kierowca otrzyma od osoby uprawnionej nakaz całkowitego zatrzymania pojazdu, ale nie zastosuje się do niego i będzie kontynuował jazdę, sprawa nie skończy się na symbolicznym mandacie. W takim przypadku kierującemu grozi surowa kara, wynosząca od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Jak podaje art. 178b kodeksu karnego, polecenie zatrzymania się musi zostać wydane przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, w warunkach dostatecznej widoczności. Jeżeli takowych nie ma, do wydania nakazu policjant musi użyć latarki z czerwonym światłem lub specjalnej tablicy ze światłem odblaskowym lub czerwonym. Jednocześnie, zarówno pojazd zatrzymywany do kontroli, jak i radiowóz muszą znajdować się w ruchu. Przepis ten odnosi się więc do sytuacji pościgu policyjnego, czyli nie będzie dotyczył standardowej kontroli drogowej, gdy radiowóz był zaparkowany na poboczu. Jeżeli jednak policjant wsiądzie do radiowozu i rozpocznie pościg, będzie to już podstawa do zastosowania omawianego artykułu kodeksu karnego.

Przeczytaj także: Kodeks Drogowy 2019 - zmiany. Pojawi się nowy obowiązek dla kierowców

Inspiracją dla zakwalifikowania pościgu w kategorii przestępstwa był dla ustawodawców fakt, że tego typu sytuacje stwarzają niezwykle wysokie zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia uczestników ruchu drogowego oraz osób postronnych. Przed przyjęciem nowego przepisu, niezastosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu w sytuacji, gdy zarówno osoba kontrolowana jak i przedstawiciel organu kontrolującego znajdowały się w ruchu, traktowane było jako wykroczenie. Według paragrafu drugiego art. 92 kodeksu wykroczeń, groziła za nie tylko grzywna i maksymalnie 30 dni aresztu

Więzienie nie będzie dla skrajnie nieodpowiedzialnego kierowcy jedyną karą. Sąd wydający wyrok pozbawienia wolności jest także prawnie zobligowany orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Czas jego trwania może wynosić od roku do nawet 15 lat. Dotyczy to wszelkich pojazdów wyposażonych w silnik, a więc m.in. samochodu osobowego, motocykla, quadu czy motoroweru.

Prawo do zatrzymania pojazdu mechanicznego poruszającym się radiowozem, poza policją mają także inspektorzy Transportu Drogowego, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz Straży Granicznej. Nie ma zatem takiego przywileju Straż Miejska.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 PYTAŃ - QUIZ - KLIKNIJ NA ZDJĘCIE]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mr D.
Na marginesie dodam, że ogólnie popieram surowe karanie kierowców UCIEKAJĄCYCH przed kontrolą drogową
m
mr D.
Pytanie do tego przepisu:

Co w sytuacji gdy bezmyślny Policjant wyda polecenie zatrzymania się w miejscu stanowiącym poważne niebezpieczeństwo doprowadzenia do kolizji lub wypadku?

Sytuacja naoczna (jedna z kilku napotkanych w okolicznym rejonie):

Droga A2 zwaną autostradą z tzw pasem awaryjnym na którym nie mieści się pojazd ciężarowy w przypadku np awarii (ledwie auto osobowe). Jadę w kierunku przejścia granicznego z Niemcami. Znajdując kilka kilometrów przed Poznaniem wyprzedza mnie auto osobowe i po niedługim czasie zwalnia do prędkości poniżej 70 km/h tamując ruch na prawym pasie. Po dłuższej chwili jechania za prowokatorem miałem już wykonać manewr wyprzedzania jednak tuż przede mną wysunął się drugi pojazd ciężarowy w powstałym sznurku, którego kierowcy chwilę wcześniej puściły nerwy. Kierowca ten ( po tablicach rejestracyjnych wnioskowałem, że obywatel Ukrainy) wyprzedził mnie oraz nieszczęsne auto osobowe. Zaraz po zakończeniu manewru auto osobowe wyprzedziło ukraiński pojazd ciężarowy i zablokowało mu drogę zmuszając do zjazdu na tzw pas awaryjny. Cały sznur aut (głównie ciężarowych) był zmuszony uciekać na lewy pas aby uniknąć kolizji z zatrzymywanym autem (jak się okazało) przez nie oznakowany radiowóz.

Osobiście w takiej sytuacji nie zatrzymał bym się na autostradzie lecz ostrożnie i spokojnie dojechał do pierwszego możliwego i bezpiecznego miejsca jak np MOP czy stacja paliw po czym złożył bym zawiadomienie o bezmyślnym i raczej celowym stworzeniu zagrożenia kolizją, wypadkiem lub katastrofą w ruchu lądowym. Zaryzykował bym mandat za uniknięcie zbędnego ryzyka.

A co w świetle tego przepisu?

Czy przewiduje on bezmyślność a nawet skrajną głupotę ludzką w wykonaniu służb mundurowych?

Mam ryzykować swoim życiem i innych czy odsiadką za zatrzymanie w innym miejscu niż wskazuje (niby) Policjant ???
R
Rofl
Nosa kwa jeszcze czego żeby krawężniki zajmowały się pościgami, może też ponieść kościołów by mieli?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski