
1 lutego 1956 roku na termometrach zanotowano bydgoski rekord zimna w powojennej historii miasta. Tego dnia rankiem temperatura w mieście wynosiła minus 26,9 st. C.

1 lutego 1965 roku wprowadzone zostały stałe dyżury nocne w godz. od 19 – 7 w Międzyzakładowej Poradni Ortopedyczno-Urazowej przy ul. Cieszkowskiego. W ten sposób Bydgoszcz, śladem innych większych miast kraju, rozwiązała problem braku nocnego pogotowia urazowego.

1 lutego 1982 roku zezwolono na reglamentowaną sprzedaż benzyny właścicielom prywatnych aut, zawieszoną po wprowadzeniu stanu wojennego. Tankować było można raz na 10 dni, w zależności od rodzaju posiadanego pojazdu – od 10 do 15 litrów i to wyłącznie w tych dniach miesiąca, w których z ostatnią cyfrą zgodna była ostatnia cyfra numeru rejestracyjnego pojazdu. Np. właściciel auta o numerze BO2222 mógł tankować wyłącznie 2, 12 i 22 dnia każdego miesiąca.

1 lutego 1994 roku rozpoczął się proces Janusza P., właściciela popularnego parabanku. Po dwóch latach, przed ogłoszeniem wyroku, odpowiadający z wolnej stopy P. ukrył się. Potem wyrok został uchylony. Wznowiony proces przeciągnął się do 2009 roku, a mógł trwać jeszcze dłużej, bo do przesłuchania zostało kilkuset świadków z całej Polski. P. jednak porozumiał się z prokuraturą i dobrowolnie poddał karze. Wyniosła ona 3 lata pozbawienia wolności i 5 tys. zł grzywny. Żadna z 823 osób, które utopiły w parabanku łącznie ok. 9 milionów marek niemieckich, nie odzyskała swoich pieniędzy.