Filip Stachowski
Numer 1 światowego tenisa Iga Świątek zameldowała się jak rok temu w 1/8 finału US Open Marcin Cholewiński/PAP
Iga Świątek awansowała do 1/8 finału wielkoszlemowego turnieju US Open w Nowym Jorku. Rozstawiona z numerem jeden polska tenisistka wygrała z Amerykanką Lauren Davis 6:3, 6:4.

105. w rankingu Davis po raz pierwszy w US Open dotarła do trzeciej rundy. Świątek wcześniej z nią nie grała.

Początek meczu zwiastował łatwą wygraną liderki listy WTA. Podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego szybko objęła prowadzenie 3:0. Polka grała agresywnie i rzadko się myliła. Do końca pierwszego seta kontrolowała wydarzenia na korcie.

Tuż przed jego zakończeniem Davis poprosiła o przerwę medyczną. Lekarze m.in. zmierzyli jej ciśnienie krwi i po kilku minutach wróciła do gry.

Druga partia zaczęła się również od prowadzenia 3:0, ale niespodziewanie dla Davis. Kilka minut później Amerykanka wygrywała 4:1. Świątek otrząsnęła się z kiepskiego okresu i wróciła do bardzo dobrej gry. Jej łupem padło pięć gemów z rzędu i mogła świętować awans do 1/8 finału.

- Gdy przegrywałam 1:4 nie wybiegałam w przyszłość. Po prostu skupiałam się na każdym kolejnym punkcie. To był ciężki moment spotkania i cieszę się, że wygrałam - powiedziała w krótkiej rozmowie na korcie.

W całym meczu 21-letnia raszynianka co prawda zanotowała więcej od rywalki niewymuszonych błędów (38-34), ale z nawiązką nadrobiła to zagraniami kończącymi. Tzw. winnerów miała 25, a Davis 12. Świątek posłała sześć asów serwisowych, Amerykanka żadnego. Spotkanie trwało niespełna dwie godziny.

Świątek po raz czwarty gra w US Open. Awansując do 1/8 finału wyrównała swoje najlepsze osiągnięcie, które zanotowała w ubiegłym roku. Na twardych kortach Flushing Meadows spróbuje zostać pierwszą zawodniczką od czasu Sereny Williams, która zdobyła siedem tytułów w ciągu jednego roku – a to było osiem lat temu, kiedy Serena ostatni raz była numerem 1, gdy triumfowała w Nowym Jorku.

Na razie jednak chce być pierwszą Polką, która w erze Open dotrze do ćwierćfinału US Open.

Jej kolejną rywalką będzie Niemka Jule Niemeier, która w trzeciej rundzie pokonała Chinkę Qinwen Zheng 6:4, 7:6 (5). 23-letnia tenisistka z Dortmundu w światowym rankingu zajmuje dopiero 108. miejsce, ale z dobrej strony zaprezentowała się w tegorocznym Wimbledonie, docierając do ćwierćfinału. W US Open na otwarcie pokonała Amerykankę Sofię Kenin 7:6 (3), 6:4, a w drugiej rundzie Julię Putincewą z Kazachstanu 6:4, 6:3.(PAP)